בעקבות אי-תקצוב תקני השירות הלאומי, באגודה להתנדבות, המפעילה מתנדבי שירות לאומי-אזרחי, מתריעים שכ-4,000 מתנדבי השירות הלאומי בתחום החינוך לא יוכלו לעבור הכשרה וכמו כן, שהארגונים המפעילים לא יוכלו לקבל החזרים על הכשרות שייתבצעו ללא אישור.

"השירות הלאומי-אזרחי הוא חובה מוסרית וזכות גדולה לצעירים שקיבלו פטור מצה"ל לתרום למדינה ולחברה", כתב אמש (חמישי) מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, ראובן פינסקי, לשר ההתיישבות, צחי הנגבי. "לא סביר שמדינת ישראל תשלול זכות זו עבור צעירים וצעירות אלו רק בגלל עניין פרוצדורלי כזה או אחר".

משתתפי כנס מתנדבי השירות הלאומי האזרחי ביד ושם לציון יום השואה הבינאלומי (קרדיט: דוברות יד ושם)

גל הקיצוצים במערכות החינוך והרווחה נובע מהיעדר תקציב לשנת 2020 וכניסה למשטר הקיצוצים של התקציב ההמשכי. בין היתר, הקיצוצים מאיימים על סגירתן המוחלטת של תוכניות קרב, היל"ה ושלל תכניות חינוכיות שעובדות עם נוער בסיכון ובחינוך המיוחד, ופיטורי העובדים בהן או הוצאתם לחל"ת.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

במסיבת עיתונאים אמש הצהיר שר החינוך, יואב גלנט, שלא ניתן מסיבות חוקיות להעביר את הכספים הנדרשים לתקצוב כלל התוכניות המשלימות למשרד עד לחתימתו הסופית של התקציב. "במידה ולא ייחתם תקציב המדינה, אנחנו עלולים להיות במצב שבו כל התוכניות המשלימות יעצרו", אמר גלנט וקרא ליו"ר כחול-לבן, בני גנץ, להגיע להסכמות על העברת התקציב "כבר מחר בבוקר. ברגע שהוא יחתום יהיה תקציב וכל העניין ישוחרר".

"הודעת משרד החינוך על ביטול ההכשרות למתנדבי השירות הלאומי בשל חוסר תקציב היא הזויה ולא הגיונית", אמר ירון לוץ, מנכ"ל האגודה להתנדבות. "לא ייתכן ששלושה שבועות לפני פתיחת שנת הלימודים, בשנה שצפויה להיות מאתגרת במיוחד בצל הקורונה, כשמערכת החינוך זקוקה לכוח אדם רב ולערך המוסף של מתנדבי השירות הלאומי, אלפי מתנדבים יישארו ללא מסגרת".

טקס מצטייני השירות הלאומי-אזרחי (מארק ניימן/ לע"מ)

לוץ התייחס בביקורת על כך שחרב הקיצוצים מונחת על גבי מערכת החינוך באופן בלעדי. "בעיות תקציב לא היו מבטלות מחזור גיוס לצבא, כך ראוי שבעיות תקציב לא יבטלו מחזור גיוס של השירות הלאומי שהוא חלופה הכרחית לשירות צבאי".