כ-15 אלף איש הפגינו אמש (מוצ"ש) במחאה נגד פגיעה בשלטון החוק ובביקורת על מדיניות הממשלה בטיפול במשבר הכלכלי. 3 נעצרו בסוף הערב. מוקד ההפגנות המרכזי היה מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. במקביל נערכה הפגנה גם מול ביתו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה. מוקדם יותר אלפים הפגינו על מאות גשרים בכל רחבי הארץ. בשונה מהשבועות האחרונים, לא התקיימה מחאה בגן צ'ארלס קלור, מחאה ששמה דגש על הפגיעה הכלכלית בעצמאים ובעסקים בשל הקורונה.

הסיקור החי הסתיים. ניתן לקרוא את הסיקור כפי שהיה

הדגלים השחורים: מפגינים הותקפו בגז מדמיע באילת

תנועת הדגלים השחורים השותפה לארגון הפגנות המצחאה כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו מדווחת על אירוע תקיפת מפגינים בגז מדמיע בכיכר מול הים באילת. בהודעת התנועה נאמר כי גם שוטרים נפגעו באירוע. מארגני המחאה האשימו את נתניהו בהסתה, שלטענתם גרמה לאירוע.

אלפים בכיכר פריז: "הון שלטון עולם תחתון"

אלפים מפגינים כעת באזור כיכר פריז סמוך למעון ראש הממשלה בירושלים. המפגינים צועקים 'הון שלטון עולם תחתון' ו'כל העולם כולו גשר צר מאוד. רובם מגיעים עם שלטים שהכינו בבית, מה שהפך לאחד מהסמלים החזקים של המחאה.

ליהי, 69, ירושלים: "אני מפגינה 6 שבועות. מה שהוא תבע מאולמרט הוא צריך לקיים"

ליהי (69) מירושלים: "אני מפגינה 6 שבועות באופן אינטנסיבי. אדם עם שלושה כתבי אישום לא צריך להיות רה"מ. מה שהוא תבע מאולמרט הוא צריך לקיים, פשוט לזוז. לא משנה מי יהיה במקומו. לא רוצה שרה"מ יהיה עם כתבי אישום."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

(צילום: יהל פרג')

שולמית ואבי: "חיכינו לצעירים והיינו מעטים, הצעירים באו בגלל הבעיה הכלכלית"

שולמית אשכנזי (77) ואבי כהן (74) ירושלים: "אמרו שאנחנו חייזרים אבל חייזרים מפיצי אהבה. אני ליצן רפואי. חיכינו לצעירים והיינו מעטים, לא האמנו שזה יקרה. הצעירים באו בגלל הבעיה כלכלית של הקורונה.

"אנחנו עוזרים הרבה ליוצאים בשאלה" הם מספרים, "אתמול ערכנו קבלת שבת שלנו עם הרבה אורחים."

דב, 51, רחובות: "רציתי להראות לביבי שיש המון המון ימנים לא אנרכיסטים"

דב, רחובות, 51: "רציתי להראות לביבי שיש המון המון ימנים לא אנרכיסטים.  התחושה היא שהמחאה צוברת כח, חוצה מגזרים, בניגוד למה שמנסים להציג. המגמה שמי שלא איתי הוא אויב, זה שקר. אנשים באים מכל מני גוונים, הקול המרכזי הוא שמי שפה איכפת לו. אני לא בתחושה שזו מחאה של השמאל. חבר שלי מהמילואים ליכודניק והוא הרים דגל מחאה, זו לא מחאה של שמאל אלא כלל ארצית.

צילום: יהל פרג'​

איתן ונעמי, מודיעין: "אנחנו ימנים שמרגישים שצריך שינוי"

איתן ונעמי, תושבי מודיעין, בהפגנה מול מעון ראש הממשלה, 8 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

איתן ונעמי, תושבי מודיעין בשנות החמישים לחייהם, הגיעו להפגנה עם חולצות שמבקרות את ראש הממשלה בנימין נתניהו תוך שימוש באייקונים המזוהים עם הימין, כמו דמותו של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין. "השלטים נועדו להראות שההפגנות האלו מכל החתך של האוכלוסיה", אומר איתן, "זה העם. אנחנו ימנים ומרגישים שצריך שינוי. שביבי לא יהיה. שהליכוד ישאר אבל לא ביבי. הצבעתי בעבר ימינה מביבי​".

דוד, שכונת מוסררה: "ההפגנה פה היא מאבק בין אשכנזים לאשכנזים, הנושא העדתי לא הסתיים"

הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, 8 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג').

דוד (62), תושב שכונת מוסררה בירושלים, הגיע להפגנה עם שלט עליו סמל הפנתרים השחורים – תנועת המחאה שהעלתה את אפליית יוצאי עדות המזרח בישראל למרכז סדר היום הציבורי. "מי יכל מתושבי מוסררה להתקרב לפה, לסופר אגרון, שהיה שמור רק לאשכנזים", הוא נזכר. מבחינתו, מאבק הפנתרים לא הושלם: "בזכות המחאה של הפנתרים התחלף השלטון ב-1977, אבל לא שינה את המהות של החלוקה מחדש. ההפגנה פה היא מאבק בין אשכנזים לאשכנזים על עמדות הכח. זה ביבי נגד גנץ ולפיד. אוחנה הוא פיון. כל הנושא העדתי לא הסתיים. השלט פה זה כדי לשים תמונת ראי."

"היופי במחאה, כל אחד עם המחאה שלו. זה לא עניין של ביבי או נגד ביבי. נכון שהליכוד שולט כבר ארבעים שנה, אבל לא הצליחו לשנות את המנגנון. אפילו ים המלח, הרסו משאב של המדינה תמורת בצע כסף. אני אומר אשכנזים כי הכח בידיהם. מבחינתי, אשכנזי שמבין שיש אפליה, ולא מתנגד, הוא שותף."

שלט מחאה כנגד המחאה: "אנרכיה לא תהיה פה"

שלט תמיכה בראש הממשלה נתניהו שהונף על בניין בזמן מחאות מול מעון ראש הממשלה, 8 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

על בניין סמוך לכיכר פריז הונף שלט כנגד המחאה: "תסתכלו מסביבכם, ככה נראים אלפיים איש, עכשיו תדמיינו איך נראים מליון ושלוש מאות אלף מצביעי ליכוד. אנרכיה לא תהיה פה" מתחת לכיתוב נראית תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

הפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, 8 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

לצד הפגנת המחאה, הפגנת תמיכה צנועה בנתניהו: "העם נתן מנדט לביבי"

הפגנת תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו מול הפגנות המחאה באזור מעון ראש הממשלה בירושלים, 8 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

מפגינות בצומת כברי (צילום: הדגלים השחורים)

מפגינים בגשר הושעיה (צילום: הדגלים השחורים)

מפגינים במגדל העמק (צילום: הדגלים השחורים)

מפגינים בגשר ינאי (צילום: הדגלים השחורים)

בתנועת 'עומדים ביחד', תנועה משותפת של ערבים ויהודים המזוהה עם חד"ש, מפגינים הערב בנצרת ובג'דידה מכר, במחאה על המצב הכלכלי חברתי. "זה הזמן לצאת ולמחות, ערבים ויהודים ביחד, נגד הממשלה הזו – ממשלה של מנותקים שמפקירים את כולנו ומשרתים רק את עצמם ואת חבריהם בעלי ההון. זוהי ממשלה שלא דואגת למצוקות שלנו – אנחנו האנשים האמיתיים שחיים כאן", נכתב בהזמנה למחאה.

אמש (שישי) שודר בערוץ 12 ראיון עם הרוצח יונה אברושמי, אשר רימון שזרק בהפגנה של שלום עכשיו פגע באמיל גרינצוויג ז"ל, ורצח אותו. בראיון רמז הרוצח כי אינו מגיע להפגנות הנגד בבלפור, משום ש"יש צעירים, שילכו לבלפור, הם יודעים מה צריך לעשות". קריים מיניסטר, אחד מהארגונים הוותיקים המוחים מול ראש הממשלה, הגישו תלונה במשטרה "במדינה מתוקנת ראש הממשלה היה מגנה מיד את הרוצח אך בישראל 2020 ההסתה מתחילה בבלפור. אנו קוראים לציבור להגיע בהמוניו מחר לבלפור בלי פחד ולתת מחר תשובה ניצחת להסתה ולאלימות", אמרו.

בשבוע שעבר גדשו עשרות אלפים את רחובות ירושלים, ומחו כנגד המציאות הכלכלית, המדינית, והדמוקרטית. מול האלפים שמחו בגשרים ברחבי הארץ התקיימו 13 תקיפות של אנשי ימין, חלקם הזדמן למקום וחלקם הגיעו כדי לפגוע מלכתחילה במפגינים. בתחילת השבוע התייחס ראש הממשלה להפגנות ולמפגינים, וטען כי הם פוגעים בדמוקרטיה.