שלושה שבועות לפתיחת שנת הלימודים ועתיד התוכניות המיוחדות לנוער בסיכון ונוער מוחלש בפריפריה אינו ודאי. "סגירת התוכניות האלו היא פיקוח נפש של ממש", אומר רמי הופנברג, סגן יו"ר איגוד מחלקות החינוך ברשויות המקומויות, "מדובר בליבת העיסוק של מערכת החינוך לנוער בסיכון. ישנה שכבה שלמה של תלמידים בישראל שנזרקים לרחוב. זו לא סיסמה, הלכה למעשה נזרקים לרחוב".

משרד החינוך מעריך שכחצי מליון תלמידים נעזרים ומשתתפים בתכניות השונות שסך עלותן, נכון לתקציב ההמשכי של שנת 2019, עומדת על כ- מיליארד שקלים. רוב התכניות מופעלות תחת אגף א' לילדים ונוער בסיכון במשרד החינוך, פרט לתכנית היל"ה שמופעלת כספק חיצוני למשרד דרך החברה למתנ"סים.

רמי הופנברג (צילום: אלבום פרטי)

התוכניות שנמצאות בסכנת סגירה:

  1. תכנית היל"ה: מהתכניות הותיקות והמרכזיות להשלמת השכלה בסיסית לנוער נושר המעסיקה כ- 1,300 מורים, פיטרה את כלל עובדיה.
  2. תוכנית אמ"ץ: המלווה תלמידים מוחלשים במבחני הבגרות.
  3. תוכנית תל"ם: המלווה צעירים אתיופים ברכישת השכלה ושילוב תעסוקתי.
  4. ותכנית שח"ר: למניעת נשירה בקרב עולים ונוער בסיכון.
  5. תכנית קרב: מועסקים כספק שירות לחברה למתנס"ים ומפעילים תכניות העשרה ביישובים בפריפריה בתוך בתי הספר. התכנית, מעסיקה כ- 3,800 עובדים הנמצאים בסכנת פיטורין.

עד חתימת התקציב לא ניתן יהיה להעביר את הכספים

במסיבת עיתונאים שקיים שר החינוך יואב גלנט בשבוע שעבר (חמישי) הוא הצהיר כי לא ניתן להעביר את הכספים הנדרשים לתקצוב התוכניות, עד לחתימתו הסופית של התקציב.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הופנברג בטוח שהתוכניות יצאו לפועל, אך חוסר הוודאות והסכנה שפתיחתן תדחה או תהיה חלקית מיצרים כבר עכשיו נזק כבד: "גם אם הבעיה תיפתר בעוד שבוע, שבועיים, אנחנו יוצרים מצב שבו כוחות הוראה טובים הולכים לחפש עבודה במקומות אחרים כי הם חוששים, בצדק, על מקומות העבודה שלהם".

"צריך להסדיר את התוכניות האלו בתוך המערכת"

לטענת הופנברג, ובכירים במערכת החינוך ברשויות, ניתן היה להמנע מהמצב הנוכחי במידה ומערכת החינוך המשלימה הייתה מוסדרת תקציבית ותעסוקית, מהלך שיכול לקרות רק בהחלטת ממשלה, "המשבר הנוכחי הוא אות הזהרה למשרד החינוך, להפסיק לאלתר את ההעסקה הקבלנית והבלגן התקציבי", מסכם הופנברג, "צריך להסדיר את התוכניות האלו בתוך המערכת. לא יעלה על הדעת שהמורים שמלמדים את הנוער בסיכון לא יהיו עובדים משרד החינוך, כך שכל פעם שיש צומת משברית, הם הראשונים לחטוף על הראש".