הוועדה המקצועית של הוועד האולימפי בישראל קיימה היום (ראשון) דיון בנושא המוגנות של הספורטאים והספורטאיות האולימפיים. יעל ארד, חברת ההנהלה והמדליסטית האולימפית מברצלונה 1992, שכינסה את הדיון, אמרה: "חובתנו היא לחנך ולהעשיר את הספורטאים לגבי זכויותיהם ולוודא שאנחנו מגלים אפס סובלנות למקרי התעללות מכל סוג ומין".

הדיון התייחס לשני מקרי התאבדות של ספורטאיות צעירות שנחשפו לאחרונה: במקרה אחד טריאתלטית מקוריאה הדרומית שעברה התעללות מתמשכת על ידי המאמן שלה. במקרה אחר, מחליקה על הקרח מרוסיה שנאלצה לפרוש לאחר שאובחנה כחולת אפילפסיה ושמה קץ לחייה, ככל הנראה מכיוון שלא הייתה מסוגלת להכיל את אובדן הקריירה הספורטיבית.

משרדי הוועד האולימפי בתל-אביב (צילום: ד״ר אבישי טייכר / ויקיפדיה).

 

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ארד הוסיפה כי, "יחסי הסמכות והאמון המיוחדים השוררים בין ספורטאיות וספורטאים למאמנים והפרשי הגילאים המהותיים, מחייבים אותנו לבחון היטב האם אנחנו עושים כל שביכולתנו כדי לוודא שמקרים כאלה לא מתרחשים גם אצלנו בישראל. הספורטאים במובנים רבים הם חומר ביד היוצר ועלינו להטמיע את האתיקה המוסרית לאורך כל שדירת הניהול והאימון ההישגי בישראל". 

הדיון נועד כדי להגביר את המודעות בקרב צוותי האימון, ספורטאים והורים ל"עשה ואל תעשה" בעולם הספורט, לצד תגבור ההנחיה המקצועית וההעשרה בקרב מאמנות ומאמנים. בכוונת הוועד האולימפי בישראל והיחידה לספורט הישגי בשיתוף עם איגודי הספורט, להגביר את תהליך הפיקוח על הנעשה בשטח ולבחון כיצד ניתן לייצר לספורטאיות ולספורטאים גישה נוחה לשתף, להתלונן ולדווח לגורמים הרלוונטיים.

בדיון השתתפו בין היתר, מנכ"ל הוועד האולימפי בישראל גילי לוסטיג, יו"ר הוועדה לשוויון מגדרי סוזי יוגב, סמנכ"לית הוועד האולימפי בישראל השייטת האולימפית ורד בוסקילה, נציגות ועדת הספורטאים – נטע ריבקין, מעיין דוידוביץ' ואנסטסיה גלושקוב, ראשי איגודים ואגודות ספורט.