צעדת מחאה נגד המדיניות המאפשרת את המשך האלימות בחברה הערבית תצא מחר (שלישי) ב-5:00 משכונת חליסה בחיפה עד ירושלים. בצעדה ייקחו חלק משפחות שכולות ותומכים והיא צפויה להמשך חמישה ימים, במהלכה יעברו הצועדים ביישובים ערבים רבים בקריאה למגר את האלימות והפשיעה מהחברה הערבית.

לפי נתונים שנאספו על-ידי ארגון יוזמות אברהם, רק ב-2019 נרשמו 89 מקרי רצח של אזרחים ערבים, בהם 79 גברים ו-10 נשים. בנוסף, 21.9% מהאזרחים הערבים מדווחים כי הם או מי מבני משפחתם נפגעו במהלך השנה האחרונה מעבירות אלימות כגון מכות, דקירות או ירי.

הפגנה בטמרה של תנועת 'עומדים ביחד' בדרישה לטיפול ממשלתי באלימות ובפשיעה בחברה הערבית, 12 באוקטובר 2019 (צילום: שי ניר)

על-פי מדד הביטחון האישי והקהילתי, כ-42% מהאזרחים הערבים חשים תחושת איום גדולה ביישוב שלהם. עוד עולה מהמדד כי כ-76% מוכנים להירתם למאבק בתופעת האלימות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הצעדה אורגנה בסיוע לשכתו של חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) שאמר כי “בעוד שמגיפת הקורונה שיתקה מדינה שלמה, מגיפת האלימות והפשיעה ממשיכה לגבות עשרות קורבנות בשנה. זאת לא גזירת גורל אלא תוצר של מדיניות שרואה בנו חצר אחורית. השבוע החצר האחורית צועדת לעיר הבירה כדי שיסתכלו למשפחות בעיניים בזמן שנדרוש יחד את הזכות האזרחית הבסיסית ביותר – הזכות לחיים וביטחון. אין בכלל מילים שיתארו את הנכונות וההקרבה של האימהות השכולות שמובילות את הצעדה למען המורשת של ילדיהן וכדי למנוע את הקורבנות הבאים".

מסלול הצעדה המתוכנן לפי ימים:

  • יום שלישי, 11.8 – יוצאים משכונת חליסה – חיפה עד הזורע.
  • יום רביעי, 12.8 – צומת מגידו דרך וואדי עארה, באקה, ג׳ת, זימר.
  • יום חמישי, 13.8 – זימר, קלנסווה, טייבה וטירה.
  • יום שישי, 14.8 – כפר קאסם, כפר ברא, ג’לג’וליה.
  • שבת, 15.8 – לוד, רמלה, אבו-גוש.
  • יום ראשון, 16.8 – אבו-גוש עד ירושלים.​