הצעת החוק לדחיית המועד האחרון לאישור תקציב המדינה לתחילת דצמבר אושרה בקריאה טרומית בכנסת. ההצעה תעבור לוועדת הכנסת לדיון. בהצעה תמכו 56 חברי כנסת והתנגדו 41.

"אם לא נתעשת, בעוד 12 יום הכנסת הזאת תתפזר" אמר מציע החוק ח"כ צבי האוזר לפני ההצבעה. "התחייבנו בפני אזרחי ישראל לעבוד יחד מול אתגר שמדינת ישראל מעולם לא התמודדה מולו. עם יד על הלב, האם הטענו את הציבור? לאן נעלמו ההבטחות של המערכת הפוליטית כולה?"

"אני מניח הצעת חוק שמאפשרת לכולנו להישיר מבט לציבור, לא לצפות שישפיל את עיניו, ולהגיד – כן אנחנו ממשיכים במתכונת הפוליטית הראויה כדי להתמודד עם האתגר העומד בפנינו."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

סגן שר האוצר יצחק כהן הביע את תמיכתו בהצעה של האוזר וכינה גורמים באופוזיציה שדוחפים לבחירות "סוכני אנרכיה". הוא הקריא את משל יותם ואמר – "לאטד אין צל, ואם הוא נשרף – הוא ישרוף את כולנו".

ח"כ יאיר גולן (מרצ) תקף את הצעת החוק: "הצעת חוק מיותרת, ראש הממשלה יכול להעביר תקציב. הבית הזה לא יכולים להעביר הצעת חוק שמנוגדת. האם אנחנו צריכים לתת להצעה כזאת יד?

האופוזיציה ניסתה לדחות את הדיון על ידי משיכת כל הצעות החוק שאמורות היו לעלות קודם לכן ולהקדים את הדיון כך שמציע החוק ח"כ האוזר לא יהיה באולם, מה שאמור לגרום לדיון להדחות. יו"ר הכנסת יריב לוין הבהיר לנציג האופוזיציה ח"כ בועז טופורבסקי שהדיון יתקיים כמתוכנן והמליאה המתינה להגעתו של האוזר.

במצב הקיים, אם לא יאושר התקציב עד ה-25 באוגוסט, תפוזר הכנסת והמדינה תלך לבחירות. זאת, בהתאם לחוק יסוד הכנסת שקובע כי התקציב יאושר 100 ימים מהשבעת הממשלה. הנדל והאוזר מציעים לדחות את הדד ליין ולהחליף את המספר ב-200 ימים, כך שהמועד הסופי לאישור התקציב יהיה בתחילת חודש דצמבר. השניים מציעים לעשות את התיקון באופן חד פעמי באמצעות הוראת שעה.

גם בתסריט האופטימי, אישור התקציב שטרם הונח על שולחן הממשלה יסתיים אחרי ה-25 לאוגוסט. עם זאת, דחיית התאריך לדצמבר משמעותה שכל שנת 2020 תעבור בפועל ללא תקציב מאושר, תחת משטר הקיצוצים של התקציב ההמשכי.

את עיקר המחיר ישלמו תכניות ממשלתיות וגופים נתמכים, המוצאים עצמם בחודשים האחרונים בבעיה קשה כיוון שהוצאות הממשלה השנה, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, קטנו בפועל.