כ1,600 אחים ואחיות בתי החולים הפסיכיאטריים שבתו הבוקר (רביעי), בין השעה 9:00 לשעה 12:00, בעקבות אירוע אלימות ופגיעה פיזית קשה באח בבית חולים לב השרון על ידי מטופל.

אח שהותקף בבית החולים הפסיכיאטרי בלב השרון (צילום: ועד האחים והאחיות לב השרון)

במסגרת השביתה לא ניתן טיפול למאושפזים ולא נקלטו מטופלים חדשים, למעט מצבי חירום. במכתב שנשלח אתמול למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי,  ועדי הסיעוד תיארו סביבת עבודה לא בטוחה שנוצרה כתוצאה ממדיניות משרד הבריאות. העובדים הצביעו על החלטות המשרד לבטל את מיגון החלונות בתחנות האחיות בפסיכיאטריה, חוסר מאבטחים, וחוסר בכוח אדם שגורם לעומסים שמחמירים את בעיית האלימות.

לטענת גלית לוי, יו"ר העמותה לסיעוד פסיכיאטרי ואחות ראשית בבית החולים לב השרון, המצב הנוכחי בו חמש אחיות אחראיות על עד 40 מטופלים, מסכנת את שני הצדדים. "יש אווירה מאוד קשה בבתי החולים הפסיכיאטרים. אנחנו מרגישים שלא סופרים אותנו", היא אומרת בשיחה עם 'דבר'.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לפני שלוש שנים, הנחה משרד הבריאות את בתי חולים הפסיכיאטריים להפסיק לקשור מטופלים אלימים למיטותיהם, אבל לטענת לוי, אין לבתי החולים את את כוח האדם שנדרש כדי לשמור על הביטחון ללא קשירתם.

"אין לנו את האמצעים להתמודד עם האלימות", היא מסבירה, "האלימות הלכה וגדלה. בין מטופלים, ומטופלים כלפי צוות וכלפי רכוש. הצוות נמצא בחזית וסופג מכות. זאת גם חוויה נפשית מאוד קשה. בעבודה אתה מקבל אגרוף לפרצוף, ואחר כך צריך לחזור למשפחה ולנהל חיים רגילים".

לדבריה, האלימות פוגעת לא רק במטופלים ובצוות אלא גם באוכלוסיה כולה, שלא מקבלת מענה הולם מבתי החולים. "אנחנו לא אמורים לטפל רק בחולים אלימים", מסבירה לוי, "אלא גם לתת מענה לאנשים שסובלים מחרדות ומדיכאון. אבל אין לנו את כוח האדם לעשות זאת".