ארגון שחקני הכדורסל ממשיך במאבק נגד האפליה כלפי השחקנים הישראלים. הארגון פנה היום (רביעי) לשר המשפטים אבי ניסנקורן בבקשה שיפעל לתיקון עיוות המס המפלה את השחקנים הישראלים אל מול הזרים. הארגון פנה גם למנהל רשות המסים ערן יעקב בדרישה לחקור את הנושא.

"מדובר באפליה, בוטה, יסודית וקשה העומדת בסתירה לחוקי יסוד במדינת ישראל. הלכה למעשה מדובר בכספי מס שאינם מגיעים למדינת ישראל". אומר ראש חטיבת הספורט בהסתדרות, ניר אלון. "לאחרונה", צוין במכתב, "מנהלת ליגת העל בכדורסל מנסה להתנער מההסכם עליו חתמה עם ארגון השחקנים לתקופה של 5 שנים, ומאפשרת אפלייה חמורה זו, תוך הפרת ההסכם".

יו"ר חטיבת הספורט בהסתדרות ניר אלון בקורס ארגון שחקני הכדורגל (צילום: יאיר צוקר)

במכתב הדגיש אלון כי קיימת תופעה חמורה, קשה ובלתי שוויונית לפיה שחקני כדורסל מתאזרחים המגיעים למדינת ישראל זוכים להטבות מס מפליגות, עד לכדי שיעור של אפס אחוז. ממדינות שונות ובעיקר ממדינת ארצות הברית כ'אורחים לרגע', בכדי לשחק כדורסל תקופה קצרה ובסיומה הם עוזבים את מדינת ישראל, לאחר שזכו להטבות מס מפליגות". אלון הוסיף כי למרבית המתאזרחים "אין זיקה אמיתית למדינת ישראל, לרוב אינם משרתים בצה"ל ומרכז חייהם במדינת האם מימנה הגיעו לישראל".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הנתונים אותם הציג ראש חטיבת הספורט הצביעו על כך שבשבע-שמונה השנים אחרונות עברו בישראל 100-150 מתאזרחים שהגיעו ועזבו, ניצלו את מעמדם תוך שהם מתחמקים מניכויי מס כחוק ומשתמשים בדרכון האמריקאי מול רשויות המס וכך מנצלים את עלותם הזולה על מנת לתפוס את מקומם של הצעירים הישראלים.

דני אבדיה ממכבי תל אביב בגמר הפיינל-פור בליגת העל הכדורסל מול מכבי ראשון לציון. 28 ביולי (צילום: דני מירון/פלאש90)

לטענת אלון, "הרבה מאוד שחקנים צעירים שנולדו וגדלו בישראל והמתינו לקבל הזדמנות לשחק, שכמהים לקבל הזדמנות הולמת ודקות משחק בליגת העל כולל בוגרי נבחרות העתודה שזכו באליפויות אירופה האחרונות מופלים לרעה על חשבון מתאזרחים אלו ולא זוכים לדקות משחק, שכן העסקת מתאזרח כפי שנוהגים על-פני ישראלי הינה כלכלית וכדאית באופן מובהק לקבוצות".