צניחה של 84.7% ברווחים ברבעון השני של 2020 ביחס לרבעון המקביל. ברבעון זה הגיעה לשיא מגיפת הקורונה – כך על פי נתונים שמפרסם הבוקר (חמישי) בנק הפועלים. הסיבה המרכזית לירידה – עלייה חדה בהפסדי האשראי – הלוואות שלא יוחזרו בשל המצב הכלכלי המחריף. ברבעון זה הבנק הרוויח 133 מיליון שקלים, לעומת 871 מיליון שקלים בשנה שעברה.

עיקר הסיבה לירידה ברווחים לעומת השנה שעברה היא ההפרשות להפסדי אשראי בעקבות הקשיים אליהם נקלעו משקי בית ועסקים רבים. ההפרשות להפסדי אשראי עמדו ברבעו השני על כ-1.12 מיליארד שקלים בעקבות חוסר יכולת לעמוד בהחזר ההלוואות והקפאות התשלומים. מדובר ב-1.49% מסך האשראי שמוצע לציבור. מדובר בזינוק לעומת ההפרשות ברבעון המקביל בשנה שעברה, שעמדו על 319 מיליון שקלים בלבד, או 0.44% מהאשראי.

אי עמידה בהלוואות, הקפאת תשלומי משכנתאות ומגמת חיסכון במשקי הבית

הבנק גם פרסם נתונים הנוגעים להקפאת תשלומי המשכנתאות שנעשו בעידוד בנק ישראל בתגובה למשבר. בנק הפועלים הסכים לדחיית תשלומים בהיקף של 2.3 מיליארד שקלים, מתוכם 355 מיליון שקלים במשכנתאות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בנק הפועלים מדווח גם על שורה של נתונים המצביעים על שיעור הולך וגובר של חיסכון בקרב משקי בית ועסקים. ברבעון השני עלו הפיקדונות של הלקוחות הפרטיים ב-11.5%, וחסכונותיהם של העסקים הקטנים ב-15%. מדובר באינדיקטור נוסף לחשש של צרכנים ועסקים מהשקעה וצריכה בזמן מיתון.