414 אלף מובטלים לא נמצאים בשוק העבודה מעל ל-18 שבועות – כך על פי נתונים שפרסם היום (חמישי) הביטוח הלאומי. על פי המוסד כ-507,778 מובטלים טרם חזרו לשוק העבודה נכון לעכשיו.

מאז תחילת משבר הקורונה הוגשו לביטוח הלאומי כ-973,815 בקשות לדמי אבטלה. 93% מתוכם אושרו, שהם כ-887,751 זכאים. בנוסף אליהם, כ-99.9 אלף מובטלים היו זכאים לדמי אבטלה לפני הקורונה.

מאז פתיחת הסגר (ב-19 באפריל) חזרו לשוק העבודה מעל ל-483,000 המהווים כמעט 50% מהזכאים לתשלום. עם זאת, בזמן זה התקבלו בביטוח הלאומי כ-173,551 בקשות חדשות לדמי אבטלה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מאיר שפיגלר, מנכ״ל הביטוח הלאומי: ״לאחרונה אנו שומעים קולות הטוענים כי מובטלים מנצלים את דמי האבטלה ואינם רוצים לעבוד, זוהי אשליה שמנותקת מהמציאות העובדתית. הנתונים המוצגים כאן והאנשים שאנו מטפלים בהם יום יום – מעידים אחרת. אבטלה זה לא מקצוע, והתשלום אותו מקבלים המובטלים הוא נמוך משמעותית מגובה השכר אותו הרוויחו. כל מספר שהוצג כאן מייצג אדם, עם משפחה, צרכים, רצונות ורצון לתחושת מיצוי בעולם העבודה ובחייו האישיים. עוד בתחילת המשבר, הביטוח הלאומי הציע מספר הצעות לעידוד תעסוקה במקביל לשמירה על הביטחון הסוציאלי של האזרחים. זהו צורך השעה וכולי תקווה כי הפתרונות יקודמו ביתר שאת בשבועות הקרובים״.

ח״כ איציק שמולי, שר העבודה והרווחה: ״משבר הקורונה פגע קשות בשכבות החלשות ביותר שנזרקו לאבטלה שלא באשמתם. מאות אלפי ישראלים אשר מצבם עוד מלפני המשבר היה חמור, כבר שבועות ארוכים מתקיימים מקצבה דלה וללא אופק תעסוקתי. על מנת להחזיר את חייהם למסלולם אנחנו חייבים לתת למשק מכת חשמל שתוציא אותו מהקיפאון באמצעות מעבר למודל חדש של סבסוד שכר למעסיקים, מה שיעודד אותם להשאיר ולהשיב עובדים רבים לעבודה. אסור שישראל תישאר מאחור בגלל קיבעון מחשבתי שעלול בסופו של דבר לגרום לאבטלה כרונית ובכוונתי להוביל זאת בממשלה״.