כ-5,000 בני אדם הפגינו אמש (מוצ"ש) מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור בירושלים ומול ביתו בקיסריה. המפגינים קראו 'במקום לעניים, נותנים לעשירים, איזו ממשלה של מושחתים' ו'בלפור, מינסק אותה מהפכה'. רבים מהם נשאו דגלי ישראל, דגלים שחורים ושלטים המביעים תסכול ואכזבה מהטיפול הכלכלי הלקוי בקורונה והשלכותיה, ומחאה כנגד השחיתות בשלטון. מאות מוחים עמדו בשעות אחר הצהריים בצמתים ובגשרים ברחבי הארץ.

במהלך ההפגנות נעצרו 11 בני אדם. ארבעה נעצרו בטענה שניסו לארגן תהלוכות אסורות. שניים נוספים נעצרו לאחר שלטענת המשטרה סירבו לעטות מסכה והתעמתו עם שוטרים שדרשו מהם לעשות זאת, וחמישה נוספים נעצרו במהלך פינוי האזור על ידי השוטרים.

הסיקור החי הסתיים. ניתן לקרוא את הסיקור כפי שהיה

המשטרה חסמה לתנועה רחובות באזור כיכר פריז ומעון ראש הממשלה

הפגנות מחאה נגד ראש הממשלה נתניהו בכיכר פריז בירושלים, 15 באוגוסט 2020 (צילום: דוברות המשטרה)

המשטרה חסמה לתנועה את הרחובות בן מימון / עזה עד כיכר פריז, צומת כיכר פריז, קרן היסוד, קינג ג'ורג' ורחוב אגרון. מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל ערוכה לקיומן של המחאות הערב, וכוחות המשטרה פרוסים באזור כיכר פריז על מנת לאפשר את חופש המחאה לכולם ולשמור על בטחון הציבור."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

תושב חדרה עוכב לחקירה בחשד להשלכת נפצים על מפגינים

המשטרה עיכבה לחקירה תושב חדרה בן 20 בחשד להשלכת נפצים על מפגינים בכיכר המשטרה בעיר. מהמשטרה נמסר כי בהתאם לחומר הראיות בתיק יוחלט האם לקיים מחר דיון בעניינו בבקשה להאריך את מעצרו.

מפגין בירושלים נעצר, המשטרה: ניסה להוביל תהלוכה אסורה

המשטרה עצרה מפגין שהשתתף בהפגנות המחאה בסביבת מעון ראש הממשלה שעל פי החשד ניסה להוביל תהלוכה בניגוד להנחיות המשטרה. לפי הודעת המשטרה, "כוחות המשטרה זיהו קומץ מפגינים שניסו ככל הנראה לצאת בתהלוכה. המשטרה הכריזה כי מדובר בתהלוכה שאינה מאושרת ומנעה את יציאתה. חשוד אחד עוכב לחקירה בחשד להפרת הסדר הציבורי."

"מימד של תקווה": מפגינים הקימו את מיצג 'חולמים עתיד'

מיצג 'חולמים עתיד' בהפגנת המחאה נגד מדיניות הממשלה בכיכר פריז, 15 באוגוסט 2020, ואיילה, ממקימות המיצג (צילום: יהל פרג')

את ההפגנה בכיכר פריז עיטרו דפים שנתלו באוויר ונקשרו בחוט, עליהם כתבו מפגינים איך היו רוצים לראות את המדינה. אחת מיוזמות המיצג היא איילה, בת 22 מתל אביב: "מתוך הבנה שכדי להביא שינוי צריך לדמיין אותו, הזמנו נשים ואנשים לצייר את העתיד שהם היו רוצים. רצינו להכניס להפגנה מימד של תקווה, לא רק נגד אלא גם בעד. ציירו בעיקר שלום ואהבת חינם, ומישהי כתבה 'מנהיגה'."

נעם מפגין עם שקית זבל ביד: "נשאיר את הרחוב כמו שקיבלנו אותו"

נועם, מבשרת ציון, 22, אוחז בשקית זבל ומנקה את אזור ההפגנה: "לא באנו לעשות בלאגן. צריך להשאיר נקי ולשמור על העיר שאנחנו אוהבים. ראוי שנשאיר את הרחוב כמו שקיבלנו אותו. משתדל לנקות כשאני בטיולים ובמעיינות. אין סיבה שאנחנו לא ננקה. נכנסתי לסופר, קניתי חבילה ונחלק."

נעם (22) ממבשרת ציון, מנקה את אזור הפגנות המחאה מול מעון ראש הממשלה, 15 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

המפגינים למען שחרור אברה מנגיסטו: "עלינו לבלפור להשמיע קול שעוד לא נשמע כאן"

פעילים למען שחרורו של אברה מנגיסטו משבי חמאס בהפגנת המחאה נגד מדיניות הממשלה מול מעון ראש הממשלה, 15 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

רון מרקס, 24, בת ים: "עלינו הערב לבלפור להשמיע קול שעוד לא נשמע כאן. אברה מנגיסטו תיכף שש שנים בשבי. עוד שבוע חוגג יומולדת, והוא הולך לחגוג אותו לבד בשבי."
רותם, 44, רמת גן: "לפני עשר שנים כל ילד ידע לדקלם את השם גלעד שליט, ואף אחד פה לא יודע ולא זוכר. הממשלה לא תזוז בלי שנעשה רעש. באנו לפה, למרות שלא כל מי שבקבוצה שלנו מתלהב מהמחאה."

3 מפגינים מול בית הנשיא נעצרו

מעצר מפגינים מול בית הנשיא במסגרת המחאות כנגד נתניהו ומדיניות הממשלה, 15 באוגוסט 2020 (צילום: הדגלים השחורים)

המשטרה עצרה שלושה מפגינים מול בית הנשיא בירושלים. במקום מפגינים כחמישים בני אדם.

מהמשטרה נמסר כי "כוחות המשטרה שפועלים באזור בית הנשיא, זיהו קומץ נוסף של מפגינים שמנסים לצאת בתהלוכה בניגוד לחוק. בתוך כך עצרו /עיכבו השוטרים 3 חשודים בהפרת הסדר הציבורי". מוקדם יותר נעצר מפגין נוסף בחשד שניסה לארגן תהלוכה.

בתנועת הדגלים השחורים אמרו בתגובה: "משטרת ירושלים חוזרת להרגליה הישנים ומבצעת מעצרי שווא מול בית הנשיא".

אילנה (60) מאשקלון: "אני באה כל מוצאי שבת לתמוך במנהיג שלנו"

במתחם המפגינים התומכים בראש הממשלה נתניהו נמצאים כעשרה מפגינים. על חלק מהשלטים נכתב 'פדופילים', רמז לקשריו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק עם המיליונר האמריקני הארווי ויינשטיין שהואשם בסרסור לזנות והתאבד.

אילנה מאשקלון בהפגנת הנגד למחאה (צילום: יהל פרג')

אילנה (60) מאשקלון: "אני באה כל מוצאי שבת לתמוך במנהיג שלנו. הם (מפגיני המחאה) ממומנים, לנו אין מימון להסעות וכל אחד בא לבד".

"קיבלתי פחות דמי אבטלה משכר הדירה. אי אפשר להיות צעירה עכשיו"

ג'סיקה (23) מתל אביב, עולה מאוסטרליה, בהפגנת מחאה מול מעון ראש הממשלה, 15 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

ג'סיקה, 23, תל אביב (עולה מאוסטרליה): "קיבלתי פחות דמי אבטלה משכר הדירה שלי, זה מבעס. אי אפשר להיות צעירה עכשיו, אין עבודה. המהלך עם האיחוד האמירויות הוא טוב, אבל אין לממש את הסיטואציה"​​

העצמאים: "הגרון חנוק ואתם מתעסקים בשטויות"

לירון יצחקי, יו"ר התאחדות העצמאים, נואם בהפגנת עצמאים כחלק מהפגנת המחאה מול מעון ראש הממשלה, 15 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

להפגנה בבלפור הגיעו לראשונה בעלי אולמות אירועים. לירון יצחקי, יו"ר התאחדות העצמאים נאם: "מה עם העסקים? אנשים נחנקים. בעלי האולמות גמורים. ישבו בשקט עד עכשיו, אבל נמאס להם. אין יותר ימנים, שמאלנים, חייזרים, הכל בולשיט. הגרון חנוק ואתם מתעסקים בשטויות. עם כל הכבוד לדובאי, תסתכל לאנשים בעיניים – התיירות, התרבות, העסקים והמסעדנים קורסים.

מיצג בהפגנת המחאה מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, 15 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

מוכר בקבוקי מים בהפגנת מחאה נגד מדיניות הממשלה בירושלים, 15 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

קבוצת מפגינים נושאת שלטים כנגד 'הונאת הקורונה'

מפגינים נושאים שלטים נגד 'הונאת הקורונה' בהפגנה נגד מדיניות הממשלה בכיכר פריז בירושלים, 15 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

הפגנת מחאה כנגד מדיניות הממשלה, כיכר פריז בירושלים, 15 באוגוסט 2020 (צילום: תנועת הדגלים השחורים)

הפגנת מחאה כנגד מדיניות הממשלה, כיכר פריז בירושלים, 15 באוגוסט 2020 (צילום: תנועת הדגלים השחורים)

שני מפגינים נעצרו בחשד לתקיפת שוטרים, לאחר שנדרשו לעטות מסכות

המשטרה עצרה שני מפגינים בחשד לתקיפת שוטרים. לפי הודעת המשטרה, במהלך ההפגנות באזור כיכר פריז עיכבו השוטרים מספר מפגינים שלא עטו מסיכות כנדרש ונרשמו נגדם דוחות. שניים מהם נעצרו בחשד לתקיפה. בסף הכל מתחילת ההפגנות הערב נעצרו שישה מפגינים.

מפגינים הניחו פרחים על ניידת משטרה

פרחים על ניידת משטרה בהפגנות המחאה מול מעון ראש הממשלה, 15 באוגוסט 2020 (צילום: יהל פרג')

5 מפגינים נעצרו בטענה שסירבו להתפנות מהצומת

חמישה מפגינים נעצרו במהלך פינוי ההפגנות באזור כיכר פריז בירושלים. לטענת המשטרה, הם סירבו להתפנות מהאזור. לפי הודעת המשטרה, "לאחר שחלק גדול מהמפגינים עזבו את ההפגנה, נשאר קומץ שהחל להפר את הסדר והמשיך לחסום את צירי התנועה, תוך התעלמות מהקריאות החוזרות של המשטרה, להתפזר באופן עצמאי. כוחות המשטרה פיזרו את מפרי הסדר, פינו את הצומת ופתחו אותו לתנועה".

בסך הכל נעצרו במהלך ההפגנות באזור מעון ראש הממשלה 11 מפגינים.

מאות בהפגנות בצמתים ובגשרים

הפגנת מחאה כנגד ראש הממשלה נתניהו בצומת מנשייה-זבדה הסמוך לנהלל, 15 באוגוסט 2020 (צילום: הדגלים השחורים)

הפגנת מחאה כנגד ראש הממשלה נתניהו בצומת נעורים, 15 באוגוסט 2020 (צילום: הדגלים השחורים)

ההפגנות נערכות יומיים לאחר הודעת נתניהו על הסכם נורמליזציה עם איחוד האמירויות. לפי הודעות הארגונים הוותיקים השותפים להפגנות, 'הדגלים השחורים' ו'קרים מיניסטר' לא נרשם שינוי בתכניות, וההסעות מרחבי הארץ יוצאות כמתוכנן. "בזמן שראש הממשלה עסוק בלארגן לעצמו טיסות לבריכות באבו-דאבי, עם ישראל קורס מהכישלון בניהול המשבר הכלכלי-בריאותי. לא טיסות למפרץ, עבודות – בישראל."

בדומה לשבת שעברה, ארגוני העצמאים יצטרפו למחאה בירושלים ולא יערכו הפגנה בתל אביב. "ההצטרפות הערב של ארגוני העצמאיים מוכיחה כמה המצוקה קשה", אמרו בתנועת ה'דגלים השחורים', "מצוקה שהנאשם לא התעניין בה לשנייה, הוא עסק רק בהטבות מס, משפטו וטיסות למלונות פאר. נתניהו מוכיח כל יום בתפקיד את מה שהוא בעצמו קבע: נאשם בפלילים לא יכול לכהן כראש ממשלה, הוא עסוק בהכל חוץ מניהול המשבר הכלכלי הגדול בתולדות המדינה. לא נוותר- עד שביבי יתפטר."

בחמישי האחרון הפגינו כ-70 מוחים בתל אביב נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה. המוחים מתנועות 'עומדים ביחד' ו'אני שולמן' קראו: "צאו מהמרפסת המדינה קורסת", ו"הון שלטון עולם תחתון", "עצמאים קורסים זה לא חרטא" ועוד.

כמו בכל שישי בשבועות האחרונים, התקיימה אתמול (שישי) קבלת שבת ברחוב בלפור מול מעונו של נתניהו, בהשתתפות מאות מוחים ובהנהגת תא"ל (מיל') אמיר השכל.

ברביעי השבוע התראיינה רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו לחדשות 12, והתייחסה בין השאר למה שהיא כינתה "אלימות מינית" שהופנתה כלפיה בהפגנות, כשהיא מתייחסת לבלונים בצורת איבר מין זכרי עליהם נרשם 'בואי שרה'לה הולכים'. נתניהו התייחסה גם לקריאות הנשמעות בהפגנות וטענה כי חלק מן המוחים קוראים 'מוות לשרה וביבי' ואף זרקו לפידים בוערים לכיוון הבית. בנוסף טענה שבהפגנות "מריצים שורות" וכי המפגינים עושים את צרכיהם בחצרות הבתים בשכונה.