מגפת הקורונה ממשיכה להתפשט ברחבי העולם. יותר מ-25 מיליון בני אדם אובחנו כנשאי הנגיף, אולם רק כ-6.84 מיליון מהם (27%) חולים פעילים. מחצית מהחולים הפעילים מרוכזים בשלוש מדינות בלבד: ארה"ב, ברזיל והודו.

בארה"ב אובחנו עד כה יותר מ-6 מיליון חולים, בברזיל יותר מ-3.8 מיליון חולים, ובהודו אובחנו למעלה מ-3.6 מיליון חולים. רוסיה מתקרבת למיליון חולים, והיא הרביעית ברשימה.

מניין המתים ממגפת הקורונה וסיבוכיה עומד על כ-851 אלף בני אדם. מחצית מהמתים מרוכזים בארבע מדינות בלבד: ארה"ב, ברזיל, הודו ומקסיקו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נתונים אלה דווחו על ידי 213 מדינות וטריטוריות בעולם ופורסמו כאן.

הודו

המגפה מתפשטת במדינה במהירות חסרת תקדים. אתמול אובחנו בתת-היבשת כ-80 אלף חולים חדשים, ביממה אחת בלבד, שיא עולמי חדש.

"כל הסימנים מעידים על כך שאנחנו עומדים בפני עלייה משמעותית במקרי ההדבקה בימים הקרובים", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס ד"ר אנאנט בהאן, חוקר בריאות מקולג' מלאקה מאינפל לרפואה בדרום הודו, "חמור מכך, אנחנו מתקרבים למקום הראשון בעולם".

עובדים במתפרה בהודו מכינים ציוד מגן לאנשי צוות רפואי נגד מגפת הקורונה. 14 באפריל. (AP Photo/Rajanish Kakade)

אחד ההסברים לגידול היומי במספר הנדבקים הגבוה הוא היקף הבדיקות הרחב שמבצעת הממשלה. בתקופה האחרונה נערכות כמיליון בדיקות מדי יום, לעומת כ-200 אלף לפני כחודשיים.

המגפה התמקדה בחודשים הראשונים בערים הגדולות בהודו, אולם מאז הסרת הסגר הכללי בסוף מאי התפשטה לאזורים מרוחקים, והגיעה ביום חמישי האחרון לשבטים המבודדים באיי אנדמן – שבטים שחלקם לא מקיימים כמעט כל מגע עם האנושות, ועל כן מצויים בסכנת הכחדה ממחלות זיהומיות.

מומחי בריאות בהודו מודאגים מכך שקצב ההדבקה מזנק במדינות מחוז שהחליטו להקל בסגר, כדי להקל על תושביהן העניים שסובלים מהמשבר הכלכלי.

בשקלול גודל האוכלוסייה, כ-1.3 מיליארד בני אדם, שיעור התמותה המקומי דווקא נמוך. לפי אתר World Meters בהודו 47 מתים לכל מיליון איש, לעומת 562 ו-568 בארה"ב ובברזיל, בהתאמה.

מספר מומחים אמרו לרויטרס כי יתכן וממשלת הודו לא מודעת להיקף התמותה בפועל, או מדווחת במכוון על מספרים נמוכים יותר כדי למנוע בהלה בציבור.

בהודו אובחנו עד כה 3,624,613 חולי קורונה, ולפחות 64,646 מתו מהמחלה ומסיבוכיה.

צרפת

המדינה מתמודדת עם הגל השני של המגפה, שמכה בעיקר בבירה פריז ובריביירה הצרפתית. מזה שבוע שמספר המאובחנים בצרפת גבוה מ-5,000 חולים חדשים מדי יום.

עיריית פריז הודיעה היום (שני) כי תבצע בדיקות חינם בכל 20 מחוזות הבירה. זאת לאחר שהעיר הוגדרה כ"אזור אדום" על ידי מדינות אחרות באירופה.

תמונה של אחות מוקרנת על מגדל האייפל בפריז, כמחווה לעובדי מערכת הבריאות בצרפת במהלך מגפת הקורונה. 10 במאי (AP Photo/Christophe Ena)

לשכת ראש העירייה מסרה כי מהיום יהיו שלוש מעבדות קבועות שיבצעו את הבדיקות ללא תשלום, ועוד שתי מעבדות ניידות נוספות שיסתובבו ברחבי הבירה. מטרת הבדיקות היא לבודד במהירות את כל  חולי הקורונה, ולמנוע התפשטות נוספת של המגפה.

בצרפת אובחנו עד כה 277,943 חולי קורונה, ולפחות 30,606 מתו מהמחלה ומסיבוכיה.

אינדונזיה

איגוד הרופאים האינדונזי דיווח היום כי מספר הרופאים שמתו מקורונה במדינה הוא מעל ל-100.

אינדונזיה מתמודדת עם אחת ההתפרצויות הקשות של המגפה בדרום מזרח אסיה, ומספר החולים הגבוה מעל חשש לקריסת מערכת הבריאות המקומית.

גננת מלמדת את ילדי הגן כיצד ללבוש מסכה נגד קורונה. ג'אקרטה אינדונזיה (Photo by Ulet Ifansasti/Getty Images)

ביום חמישי האחרון דחה מושל הבירה ג'קרטה, אניאס בסוודאן, את פתיחת הברים, המסעדות ומרכזי הבילוי, בעקבות נתוני התחלואה היומיים.

אפידמיולוגים אינדונזים קושרים את העלייה במספר החולים לאירועי יום העצמאות במדינה ולחגיגות פתיחת השנה המוסלמית.

באינדונזיה אובחנו עד כה 174,796 חולי קורונה ולפחות 7,417 מתו מהמחלה ומסיבוכיה.​