דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי ט"ז בשבט תשפ"ב 18.01.22
12°תל אביב
  • ירושלים
  • 12°תל אביב
  • 11°חיפה
  • 11°אשדוד
  • באר שבע
  • 11°אילת
  • טבריה
  • צפת
  • 10°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל

רווחה / מתנדב זק"א: "אישה בת 64 שגרה לבדה החליקה בבית לפני למעלה משבוע, איש לא שמע את זעקותיה"

"השכנים הזעיקו את המשטרה והכיבוי בעקבות הריח הנוראי. לאחר שפרצו את הדלת מצאנו את גופת המנוחה במצב של איבוד צלם אנוש״ | זהו המקרה ה-12 מתחילת 2020 רק בבאר שבע

מתנדבי זק"א טיפלו באישה שנפטרה בביתה ונמצאה לאחר ימים רבים בבאר שבע (צילום: דוברות זק"א)
יהל פרג'
יהל פרג'
עורך
צרו קשר עם המערכת:

"זה היה מאוד מאוד קשה, הגעתי הביתה עם סחרחורות, זרקתי את הבגדים לזבל. פעם ראשונה ב-20 השנים שאני מתנדב בזק"א שאני זורק לזבל את הבגדים. אשתי ראתה אותי ונבהלה. אין כביסה לדבר הזה", אומר ל'דבר' שמעון זגורי, מתנדב זק"א בבאר שבע, שטיפל היום (ראשון) בגופת אישה במצב ריקבון. "המצבים האלה, מי שלא נמצא שם, לעולם לא יבין אותך".

״מדובר באישה בת 64 שחיה וגרה לבדה. ככל הנראה החליקה בבית לפני למעלה משבוע ימים. איש לא שמע את זעקותיה ולא התעניין בשלומה", אומרים אילן אביסידריס ורותם טביבייאן, מתנדבי זק״א באר שבע שטיפלו בזירה. "השכנים הזעיקו את המשטרה והכיבוי בעקבות הריח הנוראי. לאחר שפרצו את הדלת מצאנו את גופת המנוחה במצב של איבוד צלם אנוש״.

שמעון זגורי, מתנדב בזק"א כבר 25 שנים (התמונה באדיבות המצולם)

זהו המקרה ה-12 מתחילת 2020 רק בבאר שבע, כשברחבי הארץ מספר המקרים של האנשים הערירים שמתו בביתם ונמצאו לאחר ימים רבים הגיע ל-110.

מה אפשר לעשות?

"אני כל היום מנסה לחשוב איך אפשר להתמודד עם הדבר הזה", אומר זגורי בכאב. "כל פעם אתה אומר מחריד, אבל המצב, כמו שהיא היתה היה מזעזע. דיברתי עם הרווחה, סיפקו לה אוכל כל תקופת הקורונה. שאלתי איפה הם היו? אמרו לי שצריך לבדוק. ממידע אישי אני יודע שהיו יותר מ-12 מקרים בשנה האחרונה. יש מספר מקרים שלא דווחו".

"שבוע וחצי לא הביאו לה אוכל ולאף אחד לא היה איכפת?"

"ניתן למצוא פתרון לדבר הזה, אולי לא 100%, אבל לפחות לצמצם בחמישים אחוז. דרך העירייה, להתקשר, יש טלפונים של כולם", אומר זגורי.

ביחס לקמפיין של זק"א המכוון למעורבות השכנים אומר זגורי, "האנשים, עדיין אין להם את המודעות הזאת. אני, יש לי מישהי מדימונה שבעלה נפטר לפני כמה שנים, אני כל יום בקשר איתה, צריך משהו כזה."

"לא הבנתי, הקורונה מאחורינו? שבוע וחצי לא הביאו לה אוכל ולאף אחד לא היה איכפת? היא גם היתה במועדון לקשישים, לאף אחד לא היה איכפת? צריך לפעול דרך הרווחה, צריך ליצור משהו בעירייה, לא יודע איך, לחצני מצוקה. דבר כזה היה יכול להציל אותה. זה עולה הרבה כסף, אבל במקום להשקיע בכיכרות לא היית מוכן להשקיע במישהו מהמשפחה? חייבים פתרון, צריך משהו מערכתי שיתמודד עם הדברים האלה".

באילת הקימו מיזם לחיבוק נשים ואנשים ערירים

״עם תחילת תקופת הקורונה", מספר ג'ימי וראקי, מתנדב בזק"א, "פתחתי מיזם בשם ״חיבוק אילתי״ שמגיש סיוע בהתנדבות לקשישים ועריריים בעיר אילת, קבוצת חברים שמחבקים את התושבים העריריים בארוחה חמה, בשיפוץ וניקיון הבית".

ביום שבת האחרון טיפלו מתנדבי זק"א באילת בגופת אדם גלמוד בן 70 שנמצא במצב ריקבון קשה ברחוב 'משעול סנפיר' בעיר. אדם זה היה מלווה על-ידי ג'ימי וחבריו, "רק לפני כשבוע וחצי הביאו מתנדבים חבילת מצרכי מזון למנוח, חיבקו אותו וחיזקו אותו, כמה כאב לי שהיום הייתי צריך לטפל בו במצב הקשה הזה״, סיפר ג׳ימי שגם טיפל בזירה הקשה.

תגובת עיריית באר שבע: לצערנו כל הנפטרים באירועים הטראגיים לא היו מוכרים לאגף הרווחה. אגף הרווחה פועל רבות לאתר עריריים במגוון פעולות וימשיך לעשות את הכל כדי להגיע לאותם אנשים בודדים.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!