כמאתיים עובדי מעבדות ציבוריות הפגינו אתמול (שלישי) מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור בירושלים, בדרישה להתערבותו במשבר במעבדות. העובדים שובתים מזה שלושה ימים בדרישה לשיפור תנאי העבודה הירודים במעבדות, שמובילים למחסור בעובדים צעירים ולסכנת קריסה של המעבדות. מתחילת השביתה ועד לפרסום שורות אלו, משרדי האוצר והבריאות כלל לא ניהלו משא ומתן עם נציגיהם.

הפגנת עובדי המעבדות מול מעון ראש הממשלה בירושלים, 1 בספטמבר 2020 (צילום: דפנה איזברוך)

עד כה קיימו העובדים אסיפות מחאה בבתי החולים לקראת השביתה, וזו הפעם הראשונה בה הפגינו באחד האזורים הרוויים ביותר במחאות ציבוריות מתחילת משבר הקורונה: מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. הפעם המפגינים לא קראו להתפטרותו של נתניהו, אלא הזהירו מקריסת מערך חיוני למערכת הבריאות בישראל ומדרישה להתייחסות והכרה בעבודתם.

מכוניות רבות עצרו וצפרו לתמיכה. בסמוך נערכה הפגנה קטנה של אחדים מתומכי נתניהו. חלקם צעקו לעבר עובדי המעבדות "אתם פעילי שמאל", "שילמו לכם", כשעובדי המעבדות מדגישים שוב ושוב שלא מדובר בסוגיה פוליטית, אלא בסכנה בריאותית: "הרפואה היא לכולם", צעקו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אי אפשר יותר"

בהפגנה השתתפו עובדי מעבדות מכל רחבי הארץ. סבטלנה רוזנבלום, עובדת המעבדה ההמטולוגית בבית החולים ברזילי באשקלון בשנות הארבעים לחייה, מספרת: "אצלנו אין צעירים, אין אנשים שיבואו לעבוד כי ההתחלה היא 30 שקלים לשעה. הצעירים לא מגיעים. אנחנו עובדים שתיים-שלוש משמרות רצוף. עובדים לילה, ממשיכים בוקר. אנחנו הרוסים. אי אפשר יותר, רוצים צעירים ורוצים העלאת שכר."

סבטלנה רוזנבלום, עובדת מעבדה המטולוגית בבית החולים ברזילי באשקלון, בהפגנת עובדי המעבדות מול מעון ראש הממשלה בירושלים, 1 בספטמבר 2020 (צילום: דפנה איזברוך)

אסתר קורזין הגיעה להפגנה עם שלט בדמות לוח מודעות עליו תלתה את תלושי השכר שלה, במחאה על כך שהיא נאלצת לעבוד בשלושה מקומות עבודה שונים כדי להתפרנס בכבוד. "ביולוגית, תואר שני במיקרוביולוגיה, ביולוגיה מולקולרית, ביואינפורמטיקה, גנטיקה – 50 ש"ח לשעה", כתבה על השלט. "אני עובדת במעבדה של שערי צדק, במעבדה של הדסה וגם מלמדת לבית ספר לאחיות שערי צדק בו זמנית", סיפרה.

אסתר קורזין, עובדת מעבדה, בהפגנת עובדי המעבדות מול מעון ראש הממשלה, 1 בספטמבר 2020 (צילום: דפנה איזברוך)

"באיזשהו שלב קרסתי, עבדתי בוקר, ערב, לילה ועוד בוקר כדי לפרנס את המשפחה", ממשיכה קורזין, "לא יכולתי יותר גופנית. אחרי 23 שנות ותק מקצועי השכר שלי עומד על 50 שקלים לשעה בלבד. התביישתי שיראו את תלוש המשכורת שלי, שאף אחד לא יראה את הזבל שאני מרוויחה בעבודה רצינית ומצילת החיים". על אזניה של קורזין עגיל בצורת מיקרוסקופ. בין התלושים ועל לוח המודעות כתבה מעין תפילה – "אנא בכוח, שמע זעקתנו".

שני השלטים שהכינה ד"ר אנה לוריא, עובדת מעבדת וירולוגיה בבית החולים סורוקה בבאר שבע, מספרים את הסיפור כולו. "אני Ph.D, מקבלת 47 ש"ח לשעה", נכתב באחד מהם, "מלצרתי ב-50 ש"ח לשעה", נכתב על השני.

אנה לוריא, עובדת מעבדת וירולוגיה בבית החולים סורוקה בהפגנת עובדי המעבדות מול מעון ראש הממשלה, 1 בספטמבר 2020 (צילום: דפנה איזברוך)

 

רבים מהמפגינים ומהשלטים שנשאו התייחסו להשקעת 4 מיליארד שקלים במעבדות פרטיות לבדיקות קורונה, בעוד מערך המעבדות הציבורי זקוק לתקציבים נמוכים בהרבה, שהממשלה מסרבת לאשר. חאדר בדארנה ממעבדת קופת חולים כללית בכרמיאל, אמר: "אנחנו מוחים על זה שאחרי חמש שנים שאנחנו נלחמים שיבינו שהמעבדות הציבוריות הן חוד החנית של הרפואה, ועכשיו המדינה השקיעה 4 מיליארד ש"ח במעבדות פרטיות. תשקיעו בתקנים ומשכורות ריאליות למעבדות הציבוריות. אז המעבדות יכלו לטפל בכל הצרכים בארץ, לא צריכים פרטי."

חאדר בדארנה, עובד מעבדת כללית בכרמיאל בהפגנת עובדי המעבדות מול מעון ראש הממשלה, 1 בספטמבר 2020 (צילום: דפנה איזברוך)

ד"ר שלמה פייטלוביץ', מנהל אגף המעבדות בבית החולים ברזילי באשקלון, בא למחות בשביל העובדים שלו. "האוצר רוצה שכולם יגיעו לפנסיה על הבטן. העובדים עצמם עובדים 24 שעות". גם ד"ר יפעת אלקלעי, מנהלת המעבדה בבית החולים איכילוב בתל אביב, הגיעה כדי להזדהות. "השביתה לא מגיעה לשום מקום, בתי החולים קורסים וזה לא מעניין אף אחד. אי אפשר לשחרר חולים, לא מקבלים שום הצעה על השולחן". על השלט שהחזיקה כתבה – "כ"ץ, במקום להקצות 4 מיליארד ש"ח למעבדות פרטיות, תשקיע בנו עשירית".

ד"ר שלמה פייטלוביץ', מנהל אגף המעבדות בבית החולים ברזילי באשקלון, בהפגנת עובדי המעבדות מול מעון ראש הממשלה, 1 בספטמבר 2020 (צילום: דפנה איזברוך)

 

 

 

ד"ר יפעת אלקלעי, מנהלת המעבדה בבית החולים איכילוב בתל אביב, בהפגנת עובדי המעבדות מול מעון ראש הממשלה, 1 בספטמבר 2020 (צילום: דפנה איזברוך)

ניצן שי (32), כימאי ממעבדת בריאות הציבור בתל אביב, אוחז בשלט עליו נכתב – "עובדי המעבדה הם העיניים של הרפואה". מספר: "המעבדה שלי בודקת מזון, רעלנים, ויטמינים, פטוגנים ומזון לתינוקות. "זה לא קורה בזמן השביתה, זה תוקע את היבואנים ואת האנשים שצריכים אוכל מיוחד. יש הרבה מזונות של אנשים בבתי חולים עם צרכים מורכבים, ועכשיו הדברים לא קורים".

ניצן שי , עובד במעבדת בריאות הציבור בתל אביב, בהפגנת עובדי המעבדות מול מעון ראש הממשלה בירושלים, 1 בספטמבר 2020 (צילום: דפנה איזברוך)

 

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון, אמרה ל'דבר': "מסכנים המטופלים. הלב נשבר. אני לא יודעת מה לעשות, המערכת לא רואה אותנו. אנחנו רק נותנים שירות מקצועי. איפה אדלשטיין, איפה נתניהו? אם בני משפחה שלהם היו צריכים שירות הם היו פה. אבל הם vip ויקבלו בכל מקרה".