מדד המחירים לצרכן רשם עליה מתונה של 0.3% במהלך חודש יוני 2016. עם זאת התבוננות מעמיקה יותר על הנתונים המפורסמים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלה מספר מגמות משמעותיות בענפי משק שונים.

המדד המטריד ביותר את הישראלים הוא מדד מחירי הדיור שרשם ביוני עליה של 0.1% במהלך יוני ומסכם עליה של 7.8 % מאפריל 2015. נראה כי הניסיונות הממשלה לבלום את עליית מחירי הדירות מאז הבחירות במרץ 2015 לא נושאים פרי. באותה התקופה עלה מדד מחירי התשומות לבניה בכ-1.4%. פירוש הדבר הוא כי מתוך עלייה של כמעט 8% במחירי הדירות, יותר מ-6% אינם נובעים מעליה בעלויות הבניה אלא בעליה ספקולטיבית. מיולי 2011 עלו מחירי התשומות בענף הבניה ב-8%. באותה התקופה עלו מחירי הדיור בכ-30%. ביחס לשאלה מדוע מחירי הדיור עולים, התשובה היא ברורה, יש מי שמוכן לשלם. מי גוזר את הקופון על הפער שבין עליית מחיר הדירות לעליית מחיר התשומות? החברות היזמיות והקבלנים.

מדד מעניין נוסף הוא מדד מחירי המזון (ללא פירות וירקות) שירד במהלך חודש יוני בכחצי אחוז. מדד הפירות והירקות רשם ירידה משמעותית למדי של כ-3.5% כשהפירות הטריים מובילים את הירידה עם הפחתה של כ-6.5% במחירם. זאת על רקע מחאת החקלאים אשר מנהלים בחודשים האחרונים קמפיין של מכירה ישירה לצרכנים על מנת להוריד את פערי התיווך של המשווקים והרשתות. חלק מירידת מחירי הפירות הינה ירידה עונתית הקשורה לכניסה לשיא העונה של פירות הקיץ שם נמצאת עיקר הירידה. ענבים (-36.5%), אבטיחים (-34.4%), מלונים (-29.3%), משמש (-17.8%), אפרסקים ונקטרינות (-15.3%) ודובדבנים (-12.6%). מפתיע שענף חקלאי שלא נכנס לרפורמת הורדת המכסים של שר האוצר כחלון, רשם ירידת מחיר משמעותית כל כך. דווקא הירקות הקפואים שנכללו ברפורמה שמרו על מחירם במהלך יוני.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אחרי ארבעה חודשים רצופים של עליה במחירי הדלקים ניתן לומר כי ההשפעה של ירידת מחירי הנפט בשנה שעברה נסתיימה ואנחנו נמצאים בעיצומו של היפוך המגמה. מדד מחירי הדלקים עלה בחודש האחרון בכ-2.8%. עקב כך עלה מדד מחירי התחבורה בכאחוז אחד.