בימים האחרונים, נראה היה שהחגיגה שהחלה בוול סטריט עם פרוץ משבר הקורונה מגיעה לסיומה. תוך יומיים צנחו כל מדדי המניות המרכזיים, בעקבות ירידה דרמטית בביקוש. הנאסד"ק (מדד מניות הטכנולוגיה בניו יורק) צנח תוך יומיים בקרוב ל-9%. מדד 500 P&S ירד באותו הזמן בכ-6%.

המדדים חזרו להתאושש בסוף השבוע, אבל בזמן הירידות נרשמה בהלה לא מעטה בקרב משקיעים. על אף המשבר הכלכלי החמור שעובר המשק האמריקאי, בוול סטריט כמעט ולא נרשמו ירידות עד השבוע שעבר. מדד הנאסד"ק עלה מאז אמצע מרץ בלא פחות מ-75%, ומדד 500 P&S עלה בתקופה הזו ב-60%.

המניות שערכן קרס באופן החד ביותר בימים האחרונים, היו אלו שנהנו עד כה מהזינוק הדרמטי ביותר. מניית אפל, שאיבדה כמעט 10% מערכה, נהנתה עד ליום חמישי מעלייה של 140% מאז פרוץ המשבר. מייקרוסופט איבדה גם היא כ-10% מערך מנייתה, לאחר שנהנתה מעלייה של 70% מאז אמצע מרץ.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כל קשר למציאות מקרי בהחלט

השבוע ירד שיעור האבטלה בארצות הברית מתחת ל-10%, בפעם הראשונה מאז תחילת המשבר, ולמשק האמריקאי נוספו בחודש האחרון 1.37 מיליון משרות. אז למה דווקא כשהמשק מראה סימני התאוששות, הבורסה האמריקאית יורדת?

הסיבה היא שלהתנפחות שוק ההון בארה"ב בחודשים האחרונים אין כל קשר לנתוני הבסיס של הכלכלה. אחת הסיבות המרכזיות לירידות בימים האחרונים, שופכת אור על הסיבה האמיתית לעליות בבורסה.

חברת ההשקעות היפנית הענקית ״סופטבנק״, היא ככל הנראה מי שעומדת מאחורי הנפילות האחרונות. החברה רכשה כמויות כה גדולות של מניות וחוזים עתידיים של חברות טכנולוגיה כמו אפל, אמזון וטסלה מאז תחילת המשבר, עד שזכתה לכינוי "הלוויתן של נאסד"ק". על פי ההערכות, גל מכירות שיזמה החברה החל מיום חמישי הוא שהביא לקריסה במחירים.

ל״סופטבנק״ יש כנראה גם לא מעט אחריות לעליות של החודשים האחרונים. השקעות הענק של ״סופטבנק״ היו ככל הנראה הטריגר שהביא להשקעת עדר באותן המניות, מצד משקיעים קטנים יותר שראו שהביקוש עולה ואיתו הרווחים האפשריים. הצטרפותם לחגיגה ותרמה להמשך ניפוח המחירים.