לקראת תקופת  הסגר המתקרבת, הביטוח הלאומי הוציא היום (שישי) הודעה המסבירה למעסיקים ולעובדים כיצד ומתי לדווח על יציאה לחל"ת. על פי הערכת הביטוח הלאומי, במידה שבין 200-300 אלף אזרחים יחזרו לחל״ת, העלות הכספית תהיה בין 920 מליון שקלים ל-1.4 מליארד שקלים לכל חודש, לטובת דמי אבטלה.

גם ביציאה נוספת לחל"ת ניתן לקבל דמי אבטלה. "מי שכבר היה בחל״ת וחזר לעבוד, ויצא שוב לחל״ת יהיה זכאי לדמי אבטלה. התנאי היחיד הוא שהחל״ת הנוסף הוא של 14 ימים לפחות". גם אין צורך בהגשת תביעה חדשה לביטוח לאומי, התביעה הקודמת מאושרת עד ה-21 ביוני. עם זאת על העובד לדווח על היציאה המחודשת לחל"ת.

"הביטוח הלאומי יבקש ויאפשר למעסיקים לדווח על הוצאת העובדים לחל״ת באופן מקוון ביום שני/שלישי" ובהמשך יפורסמו הנחיות מדויקות המסבירות כיצד בדיוק למלא את הדיווח.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ההודעה טוענת כי "עדיף שמעסיקים יחכו ״ולא ירוצו״ לדווח ביום ראשון" אלא יחכו להנחיות שיפורסמו. כאמור, "כדי לוודא שהפרטים עבור העובדים שלהם יהיו מדויקים, רצוי שרק לאחר ההנחיות שהביטוח הלאומי יוציא בתחילת השבוע למעסיקים – הם יפנו באופן מקוון וימלאו את הפרטים כנדרש וכך נוכל לוודא שזכאות העובדים לדמי אבטלה לא תיפגע בעקבות דיווח שגוי".

הביטוח הלאומי יאפשר גם לעובדים, ולא רק למעסיקים, לדווח באופן ישיר על סטטוס ההעסקה שלהם.

"הביטוח הלאומי ממשיך לעבוד ׳במתכונת חירום׳ מאז חודש מרץ כשמעבר לעלייה בתביעות לדמי אבטלה, הבטחת הכנסה וסיעוד אנו מתחילים לראות עלייה בתביעות לנכות מעבודה (חולי קורונה שנדבקו בעבודה), פשיטות רגל ועוד. נכון לשעה זו, מנהל אגף הביטחון וממונה הקורונה בביטוח הלאומי דיווח כי מתוך כלל עובדי המוסד: יש כ-25 חולים ו-187 מבודדים, (שהם מעל ל-5% מסך העובדים). במוקדי השירות במוסד יש עוד כ-3 חולים ו-18 מבודדים", לשון ההודעה.