אלפים הפגינו אמש (שבת) מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים ומול בית משפחתו בקיסריה, במחאה על ניהול משבר הקורונה ועל המשך כהונת נתניהו בראשות ממשלה תחת כתב אישום. השבוע הצטרפו להפגנה חלק מארגוני העצמאים, במחאה על הכוונה להטיל סגר כללי החל בשבוע הבא ובדרישה לפיצוי לעסקים. ההחלטה על הסגר תובא היום (ראשון) לאישור סופי של הממשלה.

במהלך ההפגנה עצרה או עיכבה המשטרה תשעה מפגינים, בטענה להפרת הסדר הציבורי מצידם ולתקיפת שוטרים. לפי הודעת המשטרה, חלק מהמפגינים התנגדו להוראה לפנות את השטח בסביבות חצות הלילה, והשוטרים פינו אותם בכוח.

אילן דיין, יצרן אופנה מראשון לציון, אומר ל'דבר': "הממשלה מנותקת. הם לא מבינים מה כואב לעם באמת. היה להם חצי שנה להתארגן. הם הבינו שזה הןלך לסגר. איפה ההחלטה על הפיצוי והסדרי חל"ת?"

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

דניאל חררי, יו"ר חברת 'עידוד אופנה', מגן יבנה: "החליטו על סגר ברגע. מי משלם לעובדים? אנחנו בנינו על ראש השנה. מי יפצה את האלפים שנפגעים? התחננו למדינה, אם כבר מתחילים לקנות מהאינטרנט, קחו מע"מ מהאתרים מחו"ל כמו על המוצרים שלנו. הזעקה הזו מתחדדת פי עשר היום. מדינת ישראל פוטרת אתרים מסין משני מיליארד שח מע"מ, אבל גובה מאתנו".

עו"ד רועי כהן, נשיא להב – לשכת ארגוני העצמאים: "ממשלת ישראל מחליטה על סגר ולא אמרה מילה על פיצוי לעצמאים ולעסקים הקטנים. בפעם הקודמת הפגנו במשך חודשיים עד שהתייחסו אלינו, למה לא להפיק לקחים ולהכריז על מתווה פיצוי לפי 'צוק איתן', הרי הקורונה היא מלחמה לכל דבר ופוגעת בכולנו. איננו מפרי חוק, אך כשבעלי עסקים יצטרכו להחליט אם לסגור את העסק או לפתוח על מנת להתפרנס ולהביא אוכל לילדים, אין שאלה מה תהיה בחירתם. אני קורא לראש הממשלה ושר האוצר להכריז על פיצוי כבר עכשיו, נגיף הקורונה מסוכן, אך הסכנה הכלכלית אינה פחותה ממנו."

הפגנת מחאה כנגד מדיניות הממשלה, כיכר פריז בירושלים, 12 באוגוסט 2020 (צילום: תנועת הדגלים השחורים)

חברי ארגוני העצמאים בהפגנת המחאה מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, 12 בספטמבר 2020 (צילום: דוד טברסקי).

יו"ר ארגון השחקנים שח"ם, אסתי זקהיים: "סגר נוסף הוא מכת מוות עבורנו. עולם התרבות קורס ואין מענה. אם הסגר כל כך חשוב, איך זה שמחכים שבוע שלם? הממשלה חייבת לתת פתרונות ראויים על מנת שנוכל להתקיים. לא צריך להמציא את הגלגל, שיתנו לנו פיצוי מלא, כמו בארה"ב."

רבים מהמפגינים הגיעו להפגנה באיחור עקב עומסי תנועה כבדים בדרך לירושלים, שנגרמו מאוטובוס שנשרף במחלף חמד.

במהלך ההפגנה קשר אחד המפגינים את צווארו לעמוד באמצעות מנעול. המשטרה בסיוע מכבי אש פרצו את המנעול, לטענת המשטרה עקב חשש לחייו של אותו מפגין.

להפגנה הגיע המאייר והאקטיביסט זאב אנגלמאייר המחופש לדמות האישה העירומה שיצר 'שושקה', לאחר שבשבוע שעבר נעצר כשהגיע להפגנה עקב 'חשד להטרדה מינית של הציבור', ושוחרר לאחר מספר שעות.

המאייר והאקטיביסט זאב אנגלמאייר מחופש לדמות 'שושקה' בהפגנות המחאה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, 12 בספטמבר 2020 (צילום: הדגלים השחורים)

בכרוז שהוציאו ארגוני העצמאים לקראת ההפגנה נכתב: "כן לרמזור, לא לסגר הכללי", בצירוף ביקורת על התנהלות הממשלה: "אזרחי ישראל משלמים שוב את מחיר הכשלון של ממשלה מנופחת וסחיטה והעומד בראשה… אין הצדקה לסגר כללי! עצמאים אומרים 'קודם תשלמו אחר כך תסגרו', שכירים אומרים 'קודם תעסוקה ולא אבטלה'"

על הכרוז חתומים בין היתר התאחדות העצמאים בישראל, קבינט התקווה, איגוד המסעדנות, צו 8 לפועלי התרבות וכן הארגונים שהובילו את המחאה בבלפור – קריים מינסטר, אין מצב ועוד.

במהלך ההפגנה חסמה המשטרה לתנועה את הרחובות בן מימון, עזה, כיכר פריז, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד. עוד נמסר: "באשר לכל פעילות של הקמת רעש על פי החלטת בג״צ (5078-20) החל מהשעה 21:30 תיאסר הרעשה באמצעות צופרי אוויר, תופים, כלי הקשה ואמצעי הרעשה אחרים שאינם אמצעי כריזה והגברה (כגון רמקול או מגאפון). לאחר השעה 23:00 ייאסר השימוש גם באמצעי ההגברה".

בשעות אחר הצהריים קיימו פעילי המחאה עשרות הפגנות בגשרים ובצמתים ברחבי הארץ.

מחאת הדגלים השחורים במנרה (צילום: הדגלים השחורים)

מחאת הדגלים השחורים במחלף ינאי (צילום: הדגלים השחורים)

מחאת הדגלים השחורים בגשר הטניס (צילום: הדגלים השחורים)

היום (ראשון) יקיימו מארגני ההפגנה מחאה מול המראתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לטקס החתימה על הסכם השלום עם בחריין ואיחוד האמירויות בוושינגטון. מהמארגנים נמסר: ״רגע לפני כניסה לסגר, במקום להתמודד עם האסון שהמיט, נתניהו בורח לארבעה ימים של קמפיין בארצות הברית. בזמן שאנחנו לא מבינים את ההנחיות ונאנקים תחת המשבר המחריף – הוא יהיה בקוקטיילים הזויים".