אל על סיימה הערב (רביעי) את הנפקת המניות עליה סיכמה עם משרד האוצר, במסגרתה גייסה 505 מיליון שקלים. על פי ההערכות, אלי רוזנברג רכש כ-44.9% מהמניות, באמצעות חברת כנפי נשרים שבשליטתו, והפך לבעל השליטה החדש בחברת התעופה.

לפי הודעת משרד האוצר, הביקושים בהנפקה עמדו על כ-650 מיליון שקל וסך הרכישה בפועל עמד על 505 מיליון שקל, שייכנסו באופן מיידי לקופת החברה. סכום זה יאפשר לחברה לעמוד בהתחייבויותיה המידיות וישפרו את מצבה הפיננסי.

המדינה רכשה מניות בסכום של כ-116 מיליון שקלים, המהווים כ-11.9% עד 15.5% מהחברה לאחר ההנפקה. את מניותיה, בהתאם להסכם, צפויה המדינה למכור או להעביר בתוך שנתיים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

במשרד האוצר ציינו כי מתוך רשת ביטחון בסך 150 מיליארד דולר שהתחייבה המדינה לספק לאל על, בסופו של דבר רשת הביטחון כמעט שלא מומשה והמדינה רכשה מניות בהיקף של כ-34 מיליון דולר בלבד.

באוצר אמרו כי "תוצאות ההנפקה מבטאות את אמון המשקיעים בתכנית העסקית של החברה ובסיוע המדינה. בעד הכסף שהשקיעה המדינה היא תקבל זכויות הוניות מלאות על מנת להבטיח תמורה מלאה לכלל הציבור שכספו הושקע, באמצעות תקציב המדינה, במניות החברה."

החזקות חברת כנפיים, בבעלות תמי מוזס-בורוביץ', באל על ירדו ל-15.2% לעומת כ-38% קודם ההנפקה.

בהתאם להסכמות עם האוצר, ההנפקה תאפשר לאל על לנסות ולגייס חוב בסך 250 מיליון דולר, ב-75% ערבות מדינה, באמצעות הלוואה בנקאית או באמצעות הנפקת אגרות חוב.

הכספים שגייסה אל על ישמשו אותה בין היתר על מנת לשלם, עד ה-1 באוקטובר, 80 מיליון דולר החזרי כספים לקוני כרטיסים שטיסותיהם בוטלו בשל מגיפת הקורונה, בהתאם לחוק שירותי תעופה. לאל על חובות נוספים המוערכים בכ-125 מיליון דולר לחברות שהחכירו לה מטוסים ולספקים נוספים.

אלי רוזנברג, בן 29, הוא בנו של איש העסקים היהודי נפתלי קני רוזנברג מניו יורק. רוזנברג האב הוא הבעלים של רשת הדיור המוגן האמריקנית Centers Health Care, לה למעלה מ-3,000 מיטות, וכן מספר מקבצי דיור באיזור ניו-יורק. הונו מוערך בלמעלה מחצי מיליארד דולרים, אך הוא היה מנוע מלהתמודד לרכישת השליטה באל על שכן אינו אזרח ישראל.

רוזנברג הבן היה אנונימי יחסית עד לא מזמן. הוא עלה לארץ לפני מספר שנים עם זוגתו ושני ילדיו, ולומד בישיבה בירושלים. רו"ח ראם עמינוח ועו"ד דודי תדמור ניהלו בשם המשפחה את המגעים לרכישת המניות.