אתמול (רביעי) התקיים הדיון הראשון בין נגיד הבנק המרכזי הגרמני, ינס וידמן, לבין נציגי ועדת הכספים בפרלמנט הגרמני. הדיון נערך לאחר שבחודש מאי התקבלה החלטה לזמן את נגיד הבנק המרכזי לדיונים קבועים מול הפרלמנט, בהם יתעדכנו נבחרי הציבור בקבלת ההחלטות של הבנק.

ההחלטה לזמן את נגיד הבנק המרכזי למפגשים תדירים מול נבחרי הציבור מעלה מחדש את שאלת הקשר בין הפרלמנט לפעולות הבנק המרכזי, ואת שאלת הפיקוח וההשפעה של נבחרי ציבור על החלטות הבנק המרכזי. בהתאם לדרישת הבנק, התקיים הדיון הראשון  בדלתיים סגורות, בלי קהל וללא שידור לציבור, אבל מאז ההחלטה במאי נשמעות דרישות לקיים דיונים פתוחים לציבור באופן קבוע.

הדיון התקיים בעקבות דרישת מפלגות הימין בפרלמנט הגרמני, שהאשימו את הבנק המרכזי בעבירה על החוק האוסר על הבנק לממן את הוצאות הממשלה, כשרכש אגרות חוב ממשלתיות כחלק מחבלת הסיוע למשק בעקבות משבר הקורונה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נציגי מפלגות הימין ה-AFD וה-CDU עתרו לבית המשפט בדרישה למנוע מהבנק המרכזי לבצע את התכנית, שכוללת רכישות בהיקף של כ-2.3 טריליון אירו דרך הבנק האירופי המרכזי.

בעקבות העתירה קבע בית המשפט שהבנק המרכזי לא מצדיק באופן מספק את התכנית מול החוק, וכי יהיה עליו להפסיק את רכישות אגרות החוב אלא אם יוכל להצדיק את ההחלטה מול נבחרי הציבור. משמעות הפסיקה היא כי נגיד הבנק המרכזי יאלץלהגיע למפגשים קבועים עם נציגי ועדת הכספים של הפרלמנט הגרמני, להסביר את פעולות הבנק ולהצדיקן לנבחרי הציבור.

על פי הדיווחים, מרבית חברי הפרלמנט בדיון השתכנעו בכך שפעולות הבנק המרכזי מוצדקות. עם זאת, דיוני העדכון צפויים להמשיך בעתיד.

על אף שלא מדובר בפיקוח ישיר של חברי הפרלמנט על פעולות הבנק המרכזי, מדובר בצעד יוצא דופן ביחסים בין הבנק המרכזי לפרלמנט. על פי המדיניות הנהוגה בעשורים האחרונים הבנק המרכזי אמור להיות עצמאי מהשפעות הפרלמנט, על מנת למנוע משיקולים פוליטיים להכתיב את פעולותיו.