תקנות הסגר שיכנסו לתוקפן ביום שישי, מאפשרות לגורמי האכיפה השונים להטיל קנסות על מי שייתפס מפר את ההנחיות.

התקנות מבדילות בין אדם פרטי המפר את הנחיות הסגר לבין אדם האחראי על בית עסק או מקום תפילה. התקנות מפרטות גם מי הגורמים המוסמכים לקנוס או לסגור עסק. בתי תפילה לא עומדים בפני סכנה של קנס.

לאנשים פרטיים אסור לצאת את גבולות 500 המטרים מביתם, אלא למטרות מסוימות המפורטות בתקנות. בין השאר, מותרת הגעה של עובד למקום עבודתו; הצטיידות בתרופות, במזון ובמוצרים ושירותים חיוניים; סיוע לאדם בעל קושי או מצוקה; טיפול רפואי או נפשי לרבות רפואה משלימה; השתתפות בהפגה או בהליך משפטי; השתתפות בהלוויה או ברית מילה; מעבר דירה; נסיעה לשדה התעופה לצורך יציאה מהארץ ופעילות ספורטיבית בתנאים מסוימים (הפירוט המלא כאן).

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הקנס על המצאות מחוץ לטווח ה-500 מטרים שלא בשל אחת הסיבות המותרות, כמו גם על המצאות אדם בבית מגורים שאינו ביתו, עומד על 500 שקלים.

לחוף הים מותר להגיע רגלית בלבד, במסגרת פעילות ספורטיבית. אך נסיעה לחוף ברכב, כמו גם כניסה למים, אסורות ויחויבו בקנס כאמור.

בעל עסק שייתפס כשהוא מכניס לעסק אדם ללא מסכה; שלא תלה שלט המורה על עטיית מסכה; לא סימן מקום לעמידה בתור; לא הציב שלט המורה על שמירת מרחק או שלט המגביל את מספר הנוסעים במעלית, צפוי לקנס של 1,000 שקלים.

אי הצבת שלט המפרט את מספר האנשים המותרים בכניסה לעסק והפעלת עסק ללא מחיצה, יביאו לקנס של 2,000 שקלים. אי ויסות הנכנסים לעסק יגרור קנס של 2,500 שקלים.

בעל העסק שיתמרד ויפתח את המקום בניגוד להוראת רופא מחוזי, או שיפתח עסק שאינו אחד מהעסקים המותרים על פי התקנות, למשל בריכת שחיה או מכון כושר, צפוי לקנס של 5,000 שקלים.

את הקנסות רשאים לחלק לנו שוטרות ושוטרים, וכן פקחים עובדי רשות מקומית. שוטרים רשאים גם להורות על סגירת עסק ופיזור ההתקהלות.

בוועדת הקורונה שהתקיימה היום (חמישי) הדגישו חברי הכנסת כי על השוטרים להפעיל שיקול דעת בבואם להפעיל את כוח החוק, ולהזהיר את האזרחים טרם מתן קנסות. נציג המשטרה בדיון השיב כי העניין יודגש לשוטרים.