בלי הגבלת משתתפים, בחלוקה לקבוצת של 20: משטרת ישראל, משרד הבריאו ומשרד המשפטים פרסמו היום (שישי) מתווה להפגנות בזמן סגר הקורונה שהתחיל היום בצהריים.

על פי המתווה, שהוכן תוך התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, ההפגנות יוכלו להמשך על פי הכללים הבאים:

  • חלוקה לקבוצות של 20 שישמרו ביניהם על מרחק סביר
  • לא תהיה הגבלה על מספר המשתתפים בהפגנה – המשטרה תקצה אזור הפגנה גדול כך שיכיל את כל הקבוצות
  • מינוי סדרנים שיהיו אחראים על הקבוצות המפגינות.
  • עמידה במגבלות הריחוק החברתי – עטיית מסכה, מרחק 2 מטרים וכו
  • המשטרה תיידע את מארגני ההפגנות כללים ותודיע במהלך ההפגנות עליהם במערכת הכריזה

"בעקבות סדרת דיונים לגבי האיזונים הנדרשים בין הזכות להפגין לבין הצורך המובהק לרסן את התפשטות התחלואה בנגיף הקורונה, גובש המיתווה" נמסר בהודעה משותפת של המשטרה, משרד הבריאות ומשרד המשפטים. "מיתווה זה גובש במסגרת דיונים מקצועיים בהשתתפות בכירי משטרת ישראל ומשרד הבריאות, ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה. המתווה ישוב וייבחן בהתאם להתפתחויות בשטח ולהערכת מצב של גורמי המקצוע.​"

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

במסמך המתווה מוסבר כי "העמדה המקצועית של משרד הבריאות היא כי הפגנה, כמו כל התקהלות, עלולה גם היא להביא להדבקות במהלכה. ככל שמדובר בהתקהלות רבת משתתפים, אשר המשתתפים בה לא מקפידים על חובת עטיית מסכה ושמירה על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, הסיכון להדבקה גובר. כמו כן, קיים סיכון לשוטרים שתפקידם לשמור על הסדר הציבורי במהלך ההפגנה, אשר נדרשים במסגרת זאת לעיתים למגע קרוב עם מפגינים".

מתנועת המחאה 'קריים מיניסטר' נמסר: "גורמיי האכיפה והבריאות קבעו, שחור על גביי לבן, שאין להגביל כלל את ההפגנות, והדגישו את חשיבות ההגנה על זכות הציבור להפגין. ההפגנות הן התשובה הטובה ביותר לחוסר האמון הציבורי, ולכישלון הקולוסאלי של הנאשם, שהטיל עלינו סגר פוליטי שלא יוריד את התחלואה ויהרוס את הכלכלה. אנו קוראים לציבור להגיע בהמוניו בראשון בערב לבלפור תוך הקפדה יתרה על ההנחיות."