העלייה העקבית בתחלואה בנגיף הקורונה יוצרת עומס על בתי החולים ומערכת החקירות האפידמיולוגיות שמקשה על פעולתם השוטפת.

המרכז הרפואי לגליל בנהריה הודיע היום (שני) כי עם פתיחת מחלקת קורונה הרביעית מחר, על חשבון מחלקה פנימית, לא יבוצעו בו ניתוחים אלקטיביים. ביטול הניתוחים נובע מכך שרופאים וטכנאים מרדימים, החיוניים לביצועם, יידרשו לסייע בטיפול בחולי קורונה מונשמים.

"אני מקווה מאוד שלא נהיה איטליה," אמר פרופ' מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי, "אבל ככל שהזמן חולף אני נהיה בטוח פחות ופחות שלא נגיע לשם".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כאמור, גם מערכת החקירות האפידמיולוגיות לא ערוכה להתמודד עם העומס המתגבר. 250 מ-1,000 החוקרים הפעילים כיום הם סטודנטים, שצפויים לחזור בשבוע הבא ללימודים, בזמן שהצורך בביצוע הבדיקות הולך וגדל.

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, הוציא קול קורא לרופאים ואחיות אפידמיולוגים גמלאים להתגייס בהתנדבות לבצע חקירות אפידמיולוגיות. לפי פרופ' חגי, ההסתדרות הרפואית תרכז מול משרד הבריאות את הפעלת המתנדבים. "אנחנו מקבלים פניות רבות מרופאים גמלאים שמבקשים להתנדב," כתב, "אנשי הרפואה בישראל מסורים בכל גיל ובכל מקום בארץ."

כדי להתמודד עם העומסים על בתי החולים, הצפויים להתגבר, הורה היום שר הביטחון בני גנץ לצה"ל להיערך להקמת בית חולים שדה. בתי החולים רמב"ם ובילינסון פתחו שבוע שעבר מחלקות תת-קרקעיות שהוסיפו 976 מיטות אשפוז למערכת הבריאות.