הממשלה אישרה היום (שני) הצעת החלטה לפיה שר האוצר, ישראל כ"ץ, יגבש תזכיר חוק לקיצוץ שכר הח"כים והשרים ב-10% ולביטול עדכון השכר המתוכנן בשנת 2021.

המשמעות התקציבית של ההצעה שולית: על פי הערכה מדובר בחסכון של כ-8 מיליון שקלים לקופת המדינה. לאחר ששר האוצר יגבש את ההצעה, היא תובא לכנסת שם תצטרך לעבור בשלוש קריאות, ועוד ייתכנו בה שינויים.

נכון לעכשיו החוק המגובש ישפיע על שכרם של שרים, סגני שרים, ח"כים, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, סגן יו"ר הכנסת, ראש האופוזציה וראשי ועדות הכנסת. שר האוצר כ"ץ אמר שברצונו להרחיב את ההצעה גם לשופטים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בהעדר ההצעה, אמור היה שכר חברי הכנסת והשרים לזנק בשיעור של כ-15-10% בינואר שנה הבאה. שכר חברי הכנסת שעומד על 45,274 שקלים בחודש היה מזנק בלמעלה מ-5,000 שקלים ושכר השרים, המשתכרים כ-50 אלף שקלים בחודש, היה עולה בתוספת גדולה יותר. המספרים הוודאיים יהיו ברורים רק בינואר, אך כבר היום נראה כי מדובר בעדכון חריג בגובהו כלפי מעלה. הסיבה לכך, למרבה האבסורד, היא מצבו הרע של המשק הישראלי בעקבות משבר הקורונה.

שכר חברי הכנסת, ראש הממשלה והשרים, ביחד עם בכירים נוספים במגזר הציבורי כמו השופטים, צמוד לשכר הממוצע במשק. במשבר הכלכלי הנוכחי נוצר עיוות סטטיסטי, כך שלמרות שההכנסות הממוצעות של מרבית הציבור בירידה, הרי שהשכר הממוצע עולה. העיוות נוצר בשל שני גורמים – אי הכללת דמי האבטלה בחישוב השכר הממוצע, והשכר הנמוך יחסית של המוני היוצאים לחל"ת והמפוטרים בשל משבר הקורונה.  כך, השכר הממוצע של היוצאים לחל"ת עמד על 6.342 ש"ח, ואילו השכר הממוצע זינק באפריל לשיא של 12,494 ש"ח, 14% זינוק בחודש אחד.

הפחתת השכר היא כאמור זמנית ותחול על 4-3 חודשים בלבד. יש לציין כי בעוד שכר הבכירים צמוד לשכר הממוצע, שעלה בשיעור ניכר בשנים האחרונות, הקצבאות בישראל מוצמדות למדד המחירים לצרכן שנותר קפוא.