אלפים הפגינו במוצ״ש נגד ראש הממשלה נתניהו ומדיניות הממשלה. ההפגנות, שמתקיימות כבר 14 שבועות ברציפות, התחדשו למרות הסגר המהודק. מפגינים הגיעו לצמתים וגשרים ברחבי הארץ, למעון ראש הממשלה בירושלים וביתו בקיסריה, ולמספר מוקדים בתל אביב. 5 מפגינים נעצרו ו-150 דו״חות חולקו, לאחר שמפגינים לא שמרו על ריחוק חברתי.

למרות החלטת הממשלה על הגבלת ההפגנות לטווח של קילומטר משטח הבית, החלטה זו לא עברה בסופו של דבר בכנסת, וההפגנות נותרו מותרות גם במהלך הסגר.

משעות אחר הצהריים עשרות כלי רכב עשו דרכם לכיוון ירושלים. שוטרי משטרת ישראל הונחו לאפשר מעבר רכבים להפגנות. מעט אחרי 21:30 קראה המשטרה למוחים בבלפור לחדול מהפעלת אמצעי רעש ושוטרים החרימו את מערכת ההגברה המרכזית.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הסיקור החי הסתיים. ניתן לקרוא את הסיקור כפי שהיה

אלפים מפגינים בגשרים ברחבי הארץ

תנועת הדגלים השחורים מפגינה כעת במעל ל- 315 גשרים וצמתים ובמאות מיקומים נוספים בשכונות, בכיכרות ובכניסות לישובים: "שלטון נתניהו הוא איום קיומי על ישראל"

מפגינים בחמד (צילום: הדגלים שחורים)

מפגינים ליד הבית

הפגנה בכניסה לשכונת רמת אשכול בחיפה

הפגנה שכונתית: בכניסה לשכונת רמת אשכול, חיפה (צילום: הדגלים השחורים)​

מפגינים ליד כביש החוף

 

מפגינים בכביש החוף (צילום: הדגלים שחורים)

"אנחנו נגד נתניהו - לא בעד הקורונה"

ניקו וינברגר מפתח תקווה, מפגין על גשר כביש 471: "יצאנו בגלל השחיתות. הכניסו מדינה שלמה לסגר על כלום. אפשר לחיות עם הקורונה ולידה בלי בעיה. אבל כשאנחנו היינו בבתים הם חגגו. נשבר האמון. כולם אומרים שצריך אחרת אבל הוא לא אכפת לו. הוא רוצה להפטר מההפגנות. לא ייתכן שאדם שיש נגדו שלושה תיקים ועוד חודש עומד לבית משפט יעמוד בראש מדינה.

מי שהגיע לפה זה אנשים שגרים באיזור. אבל יש גם המונים שעולים לבלפור, ויש לזה גם אישור. הוא לא הצליח לסגור את הפרצה הזו. הרושם זה שאנשים מקפידים על ההנחיות ואפשר גם לראות. יש מסיכות ויש שמירת מרחק אנחנו נגד נתניהו – לא בעד הקורונה".

ניקו וינברגר מפתח תקווה, מפגין על גשר כביש 471 (צילום: ניצן צבי כהן)

 

"התחושה היא שכולנו משלמים בשביל העתיד של אדם אחד"

אליהוא עצמוני 28 מכפר מעש: "סיימתי ללמוד והתחלתי לעבוד. רציתי למצוא עבודה כמה שיותר מהר בגלל המצב. אחרי שבועיים עבודה הוציאו אותי לסגר שאף אחד לא הסביר לי מה עומד מאחוריו. התחושה שמשהו מסריח קורה. שלא נותנים נתונים אלא אמירות פופוליסטיות, וגן כשיש נתונים הם מוטים. בפרספקטיבה של שבוע אני מבין שהסגר הזה פוליטי ושלראשונה מזה 28 שנה אני משלם על הפוליטיקה מחיר אישי. היו תקופות קשות במדינה אבל המחיר אף פעם לא היה אישי ועכשיו התחושה היא שכולנו משלמים בשביל העתיד של אדם אחד".

אליהוא עצמון ומפגינים בפתח תקווה (צילום: ניצן צבי כהן)

מחאות ברחבי העיר תל אביב בכיכר רבין והבימה

דוברות המשטרה (מרחב ירקון): "בשעה זו מתקיימות מחאות במספר מוקדים באזור תל אביב – המשטרה נוכחת ופועלת לאכיפת התקנות לשעת חירום. כוחות המשטרה פרוסים במוקדים השונים ומחסומי דרך ממשיכים להיות מוצבים על מנת לשמור על הסדר הציבורי, ביטחון הציבור ובריאותו.

המשטרה אוכפת בנחישות את התקנות הנוגעות למניעת התקהלויות אסורות , שמירת מרחק של 2 מטרים בין מפגין למפגין וכן חובת עטיית מסיכות פנים , בכל מהלך המחאות. השוטרים בשטח מדווחים כי מרבית משתתפי המחאות בת״א מקפידים על ההנחיות. אנו שבים ומדגישים כי חל איסור על הצטופפות של המון בתא שטח ללא שמירת מרווחים. לאחר השעה 23:00 חל איסור על שימוש באמצעי ההגברה".

הפגנת הדגלים השחורים בכיכר רבין (צילום: מרים אלטשר/פלאש90)

שיירות הרכבים הגיעו לירושלים: אלפי מפגינים מול מעון ראש הממשלה

אלפים מפגינים מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור ובעשרות במוקדים נוספים. לא נרשמו אירועים חריגים.

"הסגר מיותר ודווקא בגלל זה חייבים לבוא להפגין"

סמי קלוש (נס ציונה) בהפגנה בבלפור: "עמדנו בפקק במחסום שעה בדרך לפה. מנסים להרתיע אותנו. זה סגר מיותר ודווקא בגלל זה חייבים לבוא להפגין. נתניהו מטביע את הספינה ביחד עם התיקים שלו".

"נמשיך להגיע לכאן. זו זכותנו"

עידית חיים (כפר סבא) בהפגנה בבלפור: "לא הייתה לנו בעיה להגיע לפה. בכניסה לעיר כיוונו את המכוניות לכיוונים שונים אבל השוטרים היו אדיבים. ההתנהלות הכושלת של נתניהו הביאה עלינו משבר עצום וברור שעכשיו הליכוד מפחד מההפגנות. אבל ההפגנות כאן לא המרכז, צריך להזכיר לכל העם שלאחראי למשבר הבריאותי, הכלכלי והחברתי יש כתובת – ואנחנו נמשיך להגיע לכאן. זו זכותנו".

הפגנת הדגלים השחורים בבלפור (צילום: רפי ברנס)

עימותים בין שוטרים למפגינים בבלפור

עימותים פרצו בין שוטרים למפגינים בבלפור שלא נענו לקריאות לשמור על ריחוק חברתי ולא להרעיש. שוטרים החרימו את מערכת ההגברה וכמה מפגינים נעצרו.

שוטרים החרימו כלי הגברה מידי מפגינים שלא צייתו להנחיות

דוברות המשטרה (ירושלים): "במהלך המחאה כרזה המשטרה למפגינים להפסיק את הקמת הרעש, בהתאם להחלטת בג״צ (5078-20). לצד זה, פעלו השוטרים לאכיפת החלטה זו ואכיפת תקנות שמירת בריאות הציבור בכל הקשור לעטיית מסיכות וריחוק 2 מטרים. במהלך פעולות השוטרים הוחרמו מספר כלי הרעשה לסוגיהם מידי מפגינים שלא צייתו להנחיות בהתאם להחלטת בג"צ, וזאת לאחר שניתנו על ידי המשטרה מספר אזהרות בנושא. כמו כן הוחרמו מערכות הגברה מאחר שנעשה בהן שימוש להשמעת שירים ומוסיקה בעצמה גבוהה, בניגוד לפסיקת בג"צ".

המשטרה פיזרה את המפגינים בבלפור

המשטרה פיזרה לקראת חצות (בין שבת לראשון) את המפגינים מכיכר פריז ליד מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. רוב התפנו מרצון וללא עימותים. עשרות קיבלו דו"חות על אי שמירת ריחוק חברתי.

משטרת ישראל הודיעה שהיא ערוכה לקיומן של המחאות הצפויות להתקיים אמש, סמוך למתחם בית רה״מ. כוחות המשטרה נפרסו בכיכר פריז, רחוב עזה, בן מימון והרחובות הסמוכים. זאת, על מנת לאפשר את חופש המחאה לכלל האזרחים, לשמור על בטחון הציבור, הסדר הציבורי ובריאות הציבור.

במשטרה הוסיפו כי, "במסגרת התקנות שנכנסו לתוקפן אמש, המשטרה תאכוף במהלך המחאה את התקנות הנוגעות למניעת הצטופפות ושמירת מרחק של 2 מטרים בין מפגין למפגין וכן חובת עטיית מסיכות פנים בכל מהלך המחאות. חל איסור על הצטופפות של המון בתא שטח ללא שמירת מרווחים".

מפגינים מול מעון ראש הממשלה בבלפור (צילום: רפי ברנס)

מפגינים מול מעון ראש הממשלה בבלפור (צילום: רפי ברנס)

הפגנת הדגלים השחורים במחלף חמד (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

מפגין בצומת מקסים, חיפה (צילום: יעל אלנתן)

מפגינים בכיכר דיזינגוף בתל אביב (צילום: הדגלים שחורים)