ישראל ולבנון אישרו היום (חמישי) כי הושגו הבנות לתחילת משא ומתן על שרטוט הגבולות הימיים בין המדינות בתיווך ארצות הברית ובחסות האו"ם. השיחות צפויות להיערך אחרי סוכות בבסיס יוניפי"ל שבעיירה הלבנונית נקורה, וההסכם שיגובש יועבר לבחינה של הארגונים הבינלאומיים.

"מטרתנו היא להביא לסיום המחלוקת בנושא התיחום של המים הכלכליים בין ישראל ללבנון במטרה לסייע בפיתוח משאבי הטבע לטובת כל עמי האזור" אמר שר האנרגיה יובל שטייניץ. "לראשונה מזה 30 שנה יתקיים משא ומתן אזרחי-מדיני בין ישראל ללבנון בתום כשנתיים של מגעים עקיפים".

השר יובל שטייניץ: "מטרתנו היא להביא לסיום המחלוקת בנושא התיחום של המים הכלכליים בין ישראל ללבנון" (צילום: ארז רביב)

שטייניץ הוסיף, "אני מודה למזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו ולאנשי צוותו ולשליחים דיוויד סאטרפילד ודיוויד שנקר על התגייסותם לנושא. אנו מצפים לפתיחתו של המו"מ הישיר כבר במהלך התקופה הקרובה. מטרתנו היא להביא לסיום המחלוקת בנושא התיחום של המים הכלכליים בין ישראל ללבנון במטרה לסייע בפיתוח משאבי הטבע לטובת כל עמי האזור".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שר החוץ גבי אשכנזי: "אני מבקש להודות למזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, ולצוות שלו על מאמציהם המסורים שהובילו לתחילת השיחות הישירות לסימון הקו הימי בין ישראל ללבנון. מדובר בצעד חשוב שהגיע לאחר שלוש שנים של מגעים דיפלומטים ולא היה מתאפשר ללא התיווך של ארצות הברית. אני מאמין שהצלחת השיחות תשפיע משמעותית על יציבות האזור ותקדם את השגשוג של אזרחי שני העמים. אני מודה לשר האנרגיה יובל שטייניץ על שיתוף הפעולה המוצלח בין המשרדים בקידום הסוגייה".

בוושינגטון בירכו על המהלך המתגבש. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר: "ארה"ב מברכת את החלטת ישראל ולבנון להתחיל בשיחות שיובילו לסיום המחלוקת בנוגע לגבול הימי. ההסכם ההיסטורי הזה, שתווך על ידי ארצות הברית הוא תוצר של משא ומתן דיפלומטי שנמשך קרוב לשלוש שנים".