עשרות אלפים הפגינו אמש (שבת) במעל ל-1,000 מוקדים ברחבי הארץ. ההפגנות נערכו בעקבות ההגבלות על קיום הפגנות שנכנסו לתוקף בשבוע שעבר. במהלך ההפגנות עצרה המשטרה 38 מפגינים בתל אביב, ו- 3 מפגינים בכפר סבא, סמוך לביתו של שר החוץ גבי אשכנזי. מאות דו"חות נרשמו למפגינים.

מספר אירועי אלימות נרשמו כלפי מפגינים. בחיפה נזרק חזיז לעבר מפגינים שצעדו בשכונת הדר, בשכונת רמת החייל, בצפון תל אביב, נפצעה מפגינה לאחר שעובר אורח פגע בפניה. המפגינה פונתה לבית חולים.

בנתניה נטען שאדם יידה אבנים לעבר מפגינים. לפי אנשי הדגלים השחורים, פעילי ימין שברו את ידו של אדם שסייע למפגינה בפרדס חנה. המשטרה עיכבה לחקירה תושב פרדס חנה בחשד למעורבות בתקיפה. במהלך ההפגנה בכיכר הבימה בתל אביב נפצע קל ראש העיר, רון חולדאי, שנשרט בידו ודימם. לאחר פציעתו כתב בטוויטר: ‏"לא אנרכיסטים ולא מפיצי מחלות. פטריוטים ישראלים שלא יכולים יותר".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

גנץ: "האלימות בלתי נסבלת"

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, התייחס לאירועים: "תקיפת המפגינים הערב ובימים האחרונים בלתי מתקבלת על הדעת. ההפגנות המתקיימות לפי ההנחיות הן דבר לגיטימי וחיוני בדמוקרטיה. אני קורא למשטרה לשים את ידה על התוקפים ולמצות עימם את הדין. האלימות שאנחנו רואים בימים האחרונים נגד מפגינים, נגד שוטרים, נגד אנשי תקשורת בלתי נסבלת. את המגיפה ננצח רק ביחד, בסולידריות, בסבלנות ובסובלנות לאחר".

ארגון הדגלים השחורים: "מדינת ישראל זרקה השבוע לפח 35 מיליארד שקלים מכספי המיסים שאנחנו האזרחים שילמנו רק בגלל האובססיה של נתניהו להפסקת ההפגנות. המשך כהונתו של נתניהו מהווה את האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל, משבר הקורונה לא ייפתר עד שנתניהו יתפטר. אנו קוראים לשרים יזהר שי ואורית פרקש-הכהן להתפטר כדי להציל את ישראל מידי נתניהו". מוקדי ההפגנות שייערכו היום נמצאים בקישור זה.

ההפגנות נערכו במאות מוקדים מאילת ועד קרית שמונה. בהפגנה בצומת אשחר שבמועצה האזורית משגב, ילדים החזיקו שלטים עליהם נכתב: "התרופה לקורונה – מדינת רווחה עכשיו" ו-"האזרחים דורשים: עוד מיטות בבי"ח, עוד כיתות ועוד השקעה באזרח!". גיל בר תור (10): "בכל יום אנשים מתים בגלל השחיתות הזו וזה לא יכול להמשיך ככה". רעות מטייביץ הלוי (7): "ביבי מתנהג יפה רק לעשירים".

הפגנה בצומת אשחר (צילום: גלעד פרי)

הפגנה בטבעון (צילום: הדגלים השחורים)

עמרי טל, בשנות העשרים לחייו, הפגין בעיר רחובות ואחז בשלט עליו נכתב "אזרחים שמתים מרעב לא תופסים מכונות הנשמה". לדבריו, "חשוב לי להדגיש את הקטע הכלכלי, כי כולם מדברים על המלחמה בקורונה, ולא שמים לב שהצעדים שעושים, שגם הם כנראה לא יעבדו, לא ישאירו פה אנשים בדרך, אנשים יימחקו. אני חושב שלמחות נגד שחיתות זה חשוב, ולכן בצד השני של השלט שלי כתבתי גם על זה, אבל זה גם פריבילגי. אם יש מה שאפשר להוציא עליו אנשים לרחובות זה המצב הכלכלי".

המשטרה הודיעה ש"תאכוף בנחישות" את הגבלות ההתקהלות בהפגנות: "במסגרת התקנות שנכנסו לתוקפן אמש, המשטרה אוכפת בנחישות את התקנות הנוגעות למניעת הצטופפות, מרחק של עד 1,000 מטר מהבית ושמירת מרחק של 2 מטרים בין מפגין למפגין וכן חובת עטיית מסיכות פנים בכל מהלך המחאות. משטרת ישראל תאכוף בנחישות את הנחיות תקנות שעת חירום וזאת על מנת לשמור על בריאותו ושלומו של הציבור. אי עמידה בתנאים תאלץ אותנו להורות על פיזור ההפגנה".

שוטרים עוצרים מפגין במהלך מחאה נגד ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בכיכר הבימה בתל אביב ב -3 באוקטובר 2020. (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

הפגנה באילת (צילום: יחזקאל שאקי)

מפגינים בשכונת בית הכרם בירושלים. (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הפגנה במצפה רמון (צילום: הדגלים השחורים)

הפגנת הדגלים השחורים בכניסה למכון ויצמן, רחובות ב3 באוקטובר 2020. (צילום: אליאנה ויינברגר)

חיפאית בת 93 מפגינה (צילום: קריים מיניסטר)

מפגינים בצומת ניר אליהו (צילום: באדיבות טל רגב)

מכון ויצמן, רחובות (צילום: אסף צבי)