המחאה בבלארוס כנגד הנשיא אלכסנדר לוקשנקו מגיעה גם לספורט. שחקנית נבחרת הכדרוסל הבלארוסית ילנה לאוצ'נקה, נעצרה לפני 4 ימים בשדה התעופה במינסק' בזמן שביקשה לעזוב את המדינה לצורך טיפול רפואי. היא נכלאה למשך 15 יום באשמת "הפרת כללי ארגון או קיום אירועים המוניים" ו"אי ציות למשטרה".

"אנחנו מנסים לתמוך ככל האפשר בעמנו, כי אני יודעת מתי הם רואים אותנו שם יחד איתם זה נותן להם תקווה, זה נותן להם את ההרגשה שהם לא לבד". אמרה לאוצ'נקה בהפגנה, טרם מעצרה.

View this post on Instagram

А вы согласны? ???????????????? #freebelarus #belaruslivesmatter #belarus #belarusnow

A post shared by Yelena Leuchanka (@yelenaleu) on

הכדורסלנית בת ה-37, שיחקה בעברה ב-WNBA במדי וושינגטון ואטלנטה, והגיעה לגמר הליגה עם אטלנטה ב-2010. באירופה, היא זכתה באליפויות רוסיה, פולין ובלארוס. המעצר הפוליטי של לאוצ'נקו, אחת הספורטאיות המוכרות של המדינה, גרם לגינויים רבים, ביניהם של שחקן בוסטון סלטיקס אנס קאנטר, שקרא לשחרורה.

יותר מ-700 ספורטאים בלארוסים הצטרפו למחאה נגד משטרו של לוקשנקו בן ה-65, השולט במדינה מזה 26 שנים ומכונה ״הדיקטטור האחרון של אירופה״. הספורטאים חתמו על מכתב בו הם דורשים: לקיים בחירות חדשות לנשיאות, שיהיו ללא זיופים, לשחרר את כל האסירים הפוליטיים מבתי הכלא של המשטר, להפסיק את האלימות הממשלתית ולעצור את מי שאחראי עליה. הספורטאים הקימו ארגון מחאה בשם "התאחדות הספורטאים החופשית של בלארוס".

בין הספורטאים שהקימו את הארגון ניתן למצוא את השחיינית אלכסנדרה גרסימניה, פעמיים אלופת עולם, בעלת 3 מדליות אולימפיות, את סטפן פופוב – אלוף העולם בענף הסמבו, גם את הודפת כדור הברזל, נדזיה אוסטפצ'וק, שזכתה ב-2 מדליות אולימפיות ומדליות באליפויות עולם (חלקן נשללו ממנה עקב שימוש בחומרים אסורים) ואת אלכסנדרה רומנובסקיה, אלופת העולם בסקי בסגנון חופשי.