תוכנית השיקום של הכלכלה הפינית עוברת דרך קיצור שבוע העבודה. כך לפחות מתכננת ראשת הממשלה מטעם המפלגה הסוציאל דמוקרטית, סאנה מרין, שמבקשת לקבוע יום עבודה של שש שעות בלבד.

"עלינו לגבש חזון ברור וצעדים אופרטיביים שיוכלו להביא את פינלנד לתהליך של קיצור שעות העבודה לעובדים פיניים ושיפור חיי העבודה בכלל" היא אמרה בכנס של המפלגה הסוציאל דמוקרטית הפינית באוגוסט האחרון.

ההבטחה של מרין לקצר את שבוע העבודה, לא נולדה כתוצאה ממשבר הקורונה. למעשה הייתה זו אחת ההבטחות המרכזיות שלה לפני שנבחרה לראשות המפלגה. הפינים שעובדים בממוצע 36 שעות בשבוע, מסתכלים על שכניהם הנורבגים שעובדים 33.5 שעות בממוצע והדנים שעובדים 32.5 שעות בלבד ורוצים גם. בישראל אגב, שבוע העבודה הממוצע עומד על 40.5 שעות בשבוע.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בפינלנד קיים מזה עשורים דיון ער על שאלת קיצור שבוע העבודה, ובאופן ספציפי על קיצור ימי העבודה ל-6 שעות בלבד. בשנות ה-60 גיבש סוציולוג פיני בשם פאבו ספאנן מודל של יום עבודה בשם "6+6", במסגרתו מקומות העבודה יעבדו בשני מודלים: או שש שעות ביום או שתי משמרות של שש שעות.

בשנות ה-90 אפילו נערך בפינלנד ניסוי, במסגרתו שבוע העבודה קוצר ל-30 שעות בלבד, או חמישה ימי עבודה של שש שעות. ניסוי דומה נערך לאחרונה בשוודיה, שם קוצר שבוע העבודה לשש שעות בין השנים 2015-2017, ולמרות העלייה באיכות החיים ובפריון, ההצעה לא הצליחה לצלוח את המערכת הפוליטית בשתי המדינות.

על פי ההצעה שמקדמת מרין, שבוע העבודה יתקצר אבל שכר העובדים לא יפגע, משמעות הדבר היא שמחירה של כל שעת עבודה עבור המעסיק תעלה. כדי לעשות זאת, הממשלה תיקח על עצמה לסבסד חלק משכר העובדים לתקופת הסתגלות של שלוש שנים.

בינתיים תוכניתה של מרין נתקלת בקשיים גם מבית. חברי מועצת המפלגה שלה, הסוציאל דמוקרטית, הצביעו נגד הצעתה להביא לממשלה החלטה לקיצור יום העבודה לשש שעות אבל הסכימו על קיצור שבוע העבודה ברמה העקרונית. בינתיים, צוותי עבודה ממפלגת השלטון עובדים על מודלים חלופיים לקיצור שעות העבודה בפינלנד, שאמורים להיות מוגשים לממשלה בחודשים הקרובים.