"יש לדחות בשנה את ההפחתה בפנסיות בקרנות הוותיקות", אמר היום (שני) יו"ר ועדת הרווחה, חבר הכנסת חיים כץ (הליכוד), בכינוסה הראשון של שדולת הגמלאים בכנסת שבראשה עומדות חברת הכנסת טלי פלוסקוב, קטי שטרית ואתי עטיה (הליכוד). כץ אמר כי יש למצוא פתרון לקיזוז הצפוי בינואר בפנסיות של החוסכים בקרנות הוותיקות, "אסור לאפשר פגיעה בחסכון הפנסיוני כי הממשלה לא מגיעה להחלטות והכנסת לא יכולה לעבוד. אם אין פתרון יש לתקצב דחייה נוספת של שנה, הגמלאים לא צריכים לשלם את המחיר".

מדובר בהפחתה של כ-1.3% מהפנסיה שיוצאת כ-1,000 שקלים בשנה משום שלא הועלה גיל הפרישה של נשים, דבר שיוצר לטענת האוצר גרעון אקטוארי, בסוף חודש מרץ השנה הודיע הממונה על רשות שוק ההון, הביטחון והחיסכון, משה ברקת, על דחייה בקיצוץ לינואר 2021, אבל מכיוון שכמות החקיקה מצומצמת מאוד והכנסת מתפקדת באופן חלקי ביותר, בעיקר בהיעדר תקציב מדינה, דורשים ארגוני גמלאים לדחות את הקיצוץ.

בקרנות הפנסיה הוותיקות חברים כ-270 אלף מבוטחים, שהיו אמורים לספוג קיצוץ של כאחוז בקצבת הפנסיה החודשית שלהם החל מאפריל, לאחר שהקיצוץ נדחה מיולי בשנה שעברה. הסיבה לקיצוץ שיזם האוצר, שיועד במקור מאוקטובר 2018, היא טענה לגירעון אקטוארי בקרנות עקב הימנעות הכנסת מחקיקת העלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64. 

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בקיץ 2019 נדחתה ההפחתה, בשל המצב הפוליטי, ועל רקע הניסיונות הבלתי פוסקים להמשיך ולהשלים את התשתית החוקתית להעלאת גיל הפרישה. לאחר מכן, פורסם על-ידי שר האוצר תזכיר חוק בעניין, על דעת ראש הממשלה, שבמסגרתו הוצע מתווה להעלאת גיל הפרישה באופן שישפיע על שיעור ההפחתה הנדרש. אך כאמור, גם עכשיו תהליכי החקיקה לא התקדמו.

יו״ר הסתדרות הגמלאים, שמוליק מזרחי, ציין כי ארגונו פועל כדי למנוע הפחתה בקרנות הוותיקות שכן הגמלאים הם לא ״בני ערובה״ של האוצר, להפסיק את השחיקה בקצבאות ובפנסיות שנשחקו בעשור האחרון בכשלושים אחוז ולבטל את מבחני ההכנסה בבטוח הסיעודי שאין להן לדבריו כל הצדקה מוסרית. "אנחנו לא בני ערובה של האוצר ואין לנו קשר לנושא הנשים. הפנסיות והקצבאות נשחקו בעשור האחרון בכ-30% כי הן צמודות למדד ולא לשכר הממוצע שגדל בעשור האחרון ב27% והמדד רק ב-6.4%".