התגמול אותו מקבלים משרתי מילואים שיצאו לחל"ת נפגע, כתוצאה מחישוב התגמול על בסיס ההכנסות הנמוכות בתקופת החל"ת. ועדת העבודה והרווחה דרשה היום (שלישי) לקבוע כי חישוב התגמול לל ימי מילואים יתבסס על דגימת שכר במשך שנה, ולא במשך שישה חודשים כפי שנקבע כיום.

"כשזיהינו את הירידה הצפויה בהכנסות של עצמאים חשבנו על הפתרון של חישוב על-פי ההכנסות בשנת 2019", אמר מרקי בן חיים, מנהל תחום מילואים בביטוח הלאומי. לדבריו, מנכ"ל הביטוח הלאומי פנה בנושא למשרד הביטחון ולמשרד האוצר וממתין לאישורם.

לגבי שכירים אמר בן חיים כי עד לאחרונה לא הייתה בעיה, כי ניתן היה לשלם על-פי המשכורות ששולמו לפני החל"ת, "אולם כעת פועל המוסד לביטוח לאומי בניסיון למצוא לבעיה פיתרון מהיר וטוב".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ממלאת מקום יו"ר הוועדה, חברת הכנסת טלי פלוסקוב (ליכוד), קראה  לאפשר דגימת שכר מ-12 החודשים האחרונים, אך בן חיים השיב כי הארכה כזו דורשת שינויים מורכבים במערכת תגמול המילואים, בין היתר בממשק מול המעסיקים, דבר העלול לקחת חודשים רבים.

"אני לא רוצה לשמוע על ביורוקרטיה ויודעת מניסיון העבר שכשהביטוח הלאומי מחליט שהוא רוצה לשנות, הוא יודע לעשות זאת", השיבה פלוסקוב. "אלה האנשים שמגינים על המדינה והחיים שלנו ואנחנו נוציא מכאן בקשה לביטוח הלאומי ולמי שצריך, כדי לראות איך אנחנו משנים את זה וכמה שיותר מהר, כי האנשים האלה זקוקים לכסף היום".

קצין המילואים הראשי, תת אלוף במיל' ארי סינגר, אמר כי כיום ישנם כ-140 אלף אזרחים המוגדרים כמשרתי מילואים פעילים, לצד חיילי מילואים נוספים רבים שאינם מגיעים למכסת הימים לצורך הגדרה זו אך שגם הם חיוניים וחשובים לצה"ל, לדבריו, בהם חיילי פיקוד העורף שחלקם מלווים עכשיו את המשבר. "אין ספק שיש מקום לשיפורים ותיקונים ביחס למשרתי המילואים, יש להוקיר את המעטים שעושים יותר, וזה כולל גם את סוגיית החיילים שיצאו לחל"ת".