יש מי שחושב שדווקא עכשיו, בין סגר לסגר, זה הזמן לפתוח מסעדה. ששי וערן אביטל הם האחים שעומדים מאחורי 'חומוס האחים' שנפתח ביום חמישי האחרון ברחוב ביאליק ברמת גן. "פתחנו את המקום בידיעה שאם יהיה שוב סגר לא נקבל כמעט כלום מהמדינה" הם אומרים לדבר, "אבל הכנו תוכנית למקרה של סגר ואנחנו ערוכים למצב כזה".

לששי וערן יש מספר עסקים בתחום המזון, ביניהם רשת מאפיות קטנה בשם תחנת לחם ומסעדת ההמבורגרים 'בורגר סטיישן' שנמצאת במעלה הרחוב. "אנחנו מאוד מאמינים ברחובות ולא בקניונים ומרכזי קניות. בסופו של דבר, לאורך זמן, האנשים יחזרו להסתובב ברחובות, באוויר הפתוח. בכלל לאנשים יש רצון לפרגן לעסק הקטן שמתחת לבית שלהם", מסביר ששי את הקו המנחה שלהם בעסקים.

לאחר שנכנסים למסעדה נציגי רישוי עסקים מעיריית רמת גן, מציין ששי לחיוב את שיתוף הפעולה עמם ואת הסיוע מהעירייה. הוא מצביע על השטח שלפני המסעדה ומסביר שקיבלו אישור מיוחד להציב שולחנות מחוץ למסעדה כדי לאפשר להם לעבוד בזמן הקורונה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

זה לא תקופה בעייתית לפתיחת עסק חדש?
"זו תקופה מאוד טובה לניצול הזדמנויות. יש לנו 14 עסקי מזון ואנחנו מאוד מנוסים בתחום הזה. אז אנחנו יודעים לנצל הזדמנויות".

מה זאת אומרת ניצול הזדמנויות?
"אתה יכול לקבל עכשיו מקום בשכר דירה נמוך יחסית. הרבה יותר קל למצוא היום עובדים. פעם היית מחפש עובדי מטבח בנרות, היום יש מלא שמחפשים עבודה ממקומות שנסגרו. עובדים טובים וחרוצים עם ניסיון בתחום".

ואיך מגיבים האנשים, מגיעים לאכול חומוס?
"אנשים מגיבים מצוין. בשישי פתחנו להרצה וביום ראשון כבר היו לנו לקוחות חוזרים. סה"כ מדובר בחומוס, זה מוצר זול. בן אדם שטעם ונהנה לא עושה חשבון ולמחרת בא שוב".

איתן מכין מנה. "החומוס שלנו זה מתכון של 30 שנה" (צילום: עמר כהן).​

רחוב ביאליק ברמת גן מלא בעוברים ושבים. כל שתי דקות מישהו נעצר לשאול על המקום החדש, "מתי פתחתם?" שואל שכן שגר בסמוך. כל שיחה שמתפתחת על הדלפק הקטן זורמת בפמיליאריות. כאילו כולם מכירים את כולם.

ששי מדבר על הצורך להפנים שהמציאות העסקית השתנתה. לטענתו: "בעלי העסקים שרוצים לשרוד חייבים להפנים את הכללים החדשים ולהסתגל אליהם".

מה זה אומר להסתגל?
"להסתגל זה אומר לעבוד על תזרים קצר על בסיס מזומן. מי שפתוח עם חובות, עם תזרים מסוכן, או עם מלאי סחורה של מאות אלפי שקלים, יהיה לו הרבה יותר קשה. הרעיון הוא להיות מסוגלים לפתוח בקלות ולסגור בקלות. זה אף פעם לא קל להיות בחוסר וודאות. אבל אלו כללי המשחק עכשיו".

אבל אפשר להרוויח?
"מסעדת בשרים לא הייתי פותח עכשיו. זה מסוכן להחזיק מלאי. אבל האמת היא שבבורגר סטיישן המכירות עלו ב 40%. אנשים לא הולכים למסעדות יקרות ובילויים ובמקום הם מחפשים אוכל במחיר הוגן וקרוב לבית".

ואיך החומוס?
"החומוס שלנו זה מתכון של 30 שנה". הוא מחייך בגאווה כמו אבא שמדבר על ההישגים של בנו. "הבאנו איתנו אושיית חומוס שכולם אכלו אצלו. החומוס חלק ורך, טרי מאוד. והחריף מעולה".