הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה הבוקר (רביעי) דיון חירום בסוגיית אפליית נשים בפתיחת הליגות ופערי התקצוב בספורט נשים. ברקע הדיון, הודעת משרד התרבות והספורט, אתמול, כי נעשה תיקון למתווה שפורסם לחזרת ליגות הספורט לאימונים ובו לא נכללו הליגות המשניות לנשים בכדורגל וכדורסל.

יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר: "יש פה תחושה שמשרד הספורט נוהג באלימות כלכלית כלפי ספורט הנשים בישראל. איך הן יהיו מקצועיות אם לא תומכים בהן כפי שתומכים בענפים האחרים. מחד לא נותנים תקציב ראוי, מאידך טוענים שבגלל חוסר מקצוענות לא מאפשרים להתאמן ולהתפתח".

ח"כ עודד פורר, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי (צילום; דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן)

הילה קניסטר בר-דוד, יו"ר מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים, אמרה: "הזלזול בתקצוב הנשים הוא בלתי הגיוני. אני נתקלת בתשובות בלתי סבירות ולא מקובלות ממשרד הספורט ומהטוטו. אני הולכת להילחם על התקציבים כי יש חלוקה לא שיוונית של כספי מדינה לגברים ונשים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לאחר עימות קולני בין נציגי הוועדה לעו"ד עפרה שרון, העוזרת ראשית ליועץ המשפטי במשרד התרבות והספורט, אישרה נציגת המשרד כי מבחינתם, ליגות הנשים יוכלו לחזור כבר היום לפעילות.

על סוגיית התקצוב אמרה עו"ד שרון: "הנוסח של התקנות הוא רחב באופן כזה שמדבר על ענף כענף ואם יש יותר ליגות גברים, אז גם הנשים ייהנו ויחזרו". יו"ר הוועדה השיב: "לא ניתן לפגוע בספורט הנשים תקופה כה ארוכה כשהוא צריך תקצוב יתר ולא תקצוב חסר".

בדיון עלתה גם הטענה כי משחק נבחרת ישראל בכדורגל נשים לא ישודר בשום פלטפורמה ובשום ערוץ. ורד פליטמן, סמנכ"ל ארגון השחקנים והשחקניות בכדורגל: "שוויון בספורט משקף שוויון מגדרי בחברה. בכל מקום שגברים מקבלים תקציבים גם נשים צריכות לקבל ואם זה לא בא מהמשרדים ומהטוטו אז זה צריך לבוא מחקיקה".