מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי), בקריאה שנייה ושלישית את חוק מענק הנכים לשנת 2020. הפעימה הראשונה של המענק צפויה לעבור לזכאים ב-28 באוקטובר.

הצעת החוק הממשלתית שאושרה בכנסת תעניק מענק חד פעמי למקבלי קצבאות הנכות, כפיצוי על העיכוב בהעלאת הקצבאות. הפעימה השלישית בהעלאת הקצבאות הייתה אמורה להתכנס לתוקף ב-1 בינואר 2020, עך לא התבצעה עד היום.

הצעת החוק מפרטת מי זכאי למענק, שסכומו יורכב על פי חישוב של 500-150 שקלים לחודש, כפול 12 חודשים. על פי ההצעה, המענק ישולם בשתי פעימות, באוקטובר ובדצמבר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

במהלך הדיון בוועדת העבודה והרווחה, אחרי אישור החוק בקריאה ראשונה, דרש יו"ר הועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד) לאחד את שתי הפעימות, וכן להוסיף מענק של 1,000 שקלים לכל אחד מהילדים הנכים שלא נכללו במתווה הממשלתי. זאת, לאחר שהתברר שרק כ-10,000 ילדים נכים, מתוך 74 אלף, זכאים למענק על פי המתווה.

"ל-90% מהילדים הנכים אין מענה במסגרת הצעת חוק הממשלתית. ההצעה הזו לא תצא מפה אלא אם כל הילדים יקבלו מענק", אמר כץ, טרם אישור התוספת.

אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים, מייסד ויו"ר "נכה לא חצי בן אדם": "באיחור של עשרה חודשים והרבה עבודה קשה, אני שמח ונרגש לברך על המוגמר. לפנינו משימה לקבע פעימה זו בהסדר קבע, בנוסף לפעימה האחרונה של 2021, וכך נעשה, בכוחות משותפים. אני מודה לשותפי חנן טל, לפעילים, לכל צוות המתנדבים, וכמובן לשר האוצר ישראל כ"ץ, שהציב את הנושא בראש סדר העדיפויות, ושר הרווחה איציק שמולי על התמיכה, בתקווה להמשך שיתוף פעולה פורה".

ארגון "הנכים הופכים לפנתרים": "מברכים את כנסת ישראל וכל חברי הכנסת שהצביעו היום בעד מתן מענק הנכים לשנת 2020 .עוד לא תם מאבק הנכים, וכבר בתחילת שנת 2021 נגיע לירושלים ונדרוש את הפעימה האחרונה לפי מה שקבע בג"ץ ונדרוש שהפעימה האחרונה תיכנס לבסיס הקצבה ולא כפי שניתנה השנה כמענק, עד אז אנו לא נסיר את האיום של ההפגנות ואנו בטוחים כי ממשלת ישראל הבינה מהעבר כי הנכים נחושים לקבל את מה שנקבע בחוק ולא תפר התחייבויות שהתחייבה לנכים ואף נדרוש לשפר את התנאים שכיום כל אדם בר דעת מבין כי אלו לא תנאים ראויים לנכה במדינת ישראל. אנו מודים לשר האוצר ישראל כץ ולשר הרווחה איציק שמולי שלקחו חלק חשוב במהלך ,ונמשיך בעבודה הפורייה למען האוכלוסייה המוחלשת בעם".