נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז אמש (שישי) שישראל וסודאן הסכימו על תחילת נורמליזציה של היחסים ביניהן. זו המדינה הערבית השלישית שמסיימת את מצב הסכסוך עם ישראל בתיווך הנשיא טראמפ, במהלך הישורת האחרונה של המירוץ לנשיאות ארצות הברית.

בהודעה נמסר כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנהיגי סודן עבד אל-פתאח אל-בורהאן ועבדאללה חמדוק, שוחחו בטלפון וסיכמו על פתיחת התהליך שיוביל לכינון יחסים וכן על התקדמותה של סודאן על עבר כינון דמוקרטיה.

ההסכם, שיקרב את סודאן למערב, מגיע לאחר הסכמתו של הנשיא האמריקאי להסיר את המדינה הצפון אפריקאית מרשימת המדינות התומכות בטרור, בתנאי שתשלם פיצויים לקרבנות אמריקאים של מתקפות טרור.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הפרטים המדויקים הנוגעים לתחומי המסחר והכלכלה, חילופי השגרירים ועוד, יסוכמו בהמשך.

הנורמליזציה בין ישראל לסודאן מהווה הישג למדיניות החוץ של הנשיא טראמפ, שמדשדש בסקרים לקראת הבחירות לנשואת בארצות הברית, וכמובן הישג לראש הממשלה נתניהו, בהמשך לחתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות הערביות ועם בחריין.

ההסכם עולה בקנה אחד עם מדיניותו של נתניהו, לכונן יחסים עם מדינות ערביות עוינות לשעבר בהיעדר התקדמות מול הפלסטינאים, ויסייע בגיבוש חזית ערבית-ישראלית אל מול היריבה המשותפת איראן.