נתוני הנציבות האירופית מצביעים על כך שהגירעונות המצטברים של מדינות גוש האירו בעקבות משבר הקורונה יגיעו לכטריליון אירו. מדובר בסכום ששווה ל-8.9% מהתוצר השנתי של הגוש, שידחוף את הממוצע העולמי משמעותית כלפי מעלה, ועשוי לשנות את הנורמות הכלכליות הנהוגות היום בנוגע לרמות חוב וגירעון ממשלתיים.

בהמשך להתבטאויות קרן המטבע הבינלאומית, שקראה לממשלות בעולם לא לפחד להגדיל את רמות החוב כדי להתמודד עם המשבר, נראה שמדינות אירופה מיישמות את ההמלצות, ופורצות באופן דרמטי את הגבלות ההוצאה הרשמיות של האיחוד האירופי. הנתונים בגוש האירו מהווים קרוב לעשירית מהסכום הכולל של ההרחבה התקציבית בכל העולם עד כה.

מדובר בתוצאה של ההחלטה להשעות את ההגבלות הפיסקליות הנהוגות באיחוד, לאור משבר הקורונה. ההחלטה התקבלה כבר בימיה הראשונים של המשבר, ונתנה אור ירוק למדינות האיחוד לצאת בסבב גיוס חוב והוצאה דרמטית במטרה לייצב את המשקים שלהם.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בניגוד לדימוי המקובל של האיחוד האירופי, נראה שמדינות ומוסדות האיחוד דווקא תומכים בצעדי ההרחבה המשמעותיים. ביום ראשון אמרה נשיאת הבנק המרכזי האירופי, כריסטין לגארד, שמדובר בצעד הכרחי כדי לייצב את המשקים של אירופה. "כעת ברור שהסיוע הפיסקלי והמוניטרי חייבים להמשך ככל שיידרש", הסבירה, "אחרת נסתכן בהיסטריה בשוק העבודה, אבדן מיותר של עסקים, ועלייה ברמת אי השוויון".

בשבוע שעבר חזתה קרן המטבע ששיעור החוב הממשלתי העולמי יעלה ב-15% והממוצע יחצה את רק ה-100% בעקבות המגפה. כרמן ריינהארט, הכלכלנית הראשית של הבנק העולמי, אמרה באותו אירוע כי אין לחשוש מהעלייה ברמות החוב, ובטח שאין לגרום לעלייה בחוב למנוע ממשלות העולם לפעול בכל אופן שנדרש כדי להתמודד עם המשברים הבריאותיים והכלכליים שהביאה הקורונה, ״קודם מתעסקים בלהילחם, ורק אחר כך מתעסקים בשאלת המימון״.