שלב הניסוי בבני אדם של החיסון לקורונה שפיתח המכון הביולוגי ייצא לדרך ביום ראשון הקרוב. את המנה הנסיונית הראשונה יקבל, בהדסה עין כרם בירושלים, דוקטורנט בן 34 מדרום הארץ, שהתנדב לקחת חלק בניסוי, ובמקביל יקבל אותה משתתף נוסף במרכז הרפואי שיבא בתל השומר.  אחד מהם יקבל את מנת החיסון 'האמיתית' והשני יקבל מנת דמה (פלסבו). בהמשך צפויים להשתתף בניסוי כ-25 אלף איש, והוא אמור להסתיים במאי 2021.

בהדסה הודיעו כי מנות החיסון התקבלו על ידי רוקח יחידת המחקרים הקליניים והוכנסו למקררי הקפאה עמוקה עד ליום ראשון בבוקר, עת יוצאו להכנה לקראת ההזרקה הראשונה.

פאזה 1: בדיקות בטיחות ראשונות על 80 מתנדבים בריאים בגילאי 18-55, בבתי החולים שיבא והדסה. הניסוי ייחל ב-1 בנובמבר, תחילה על שני מתנדבים ובהתאם לתגובותיהם לחיסון יורחב בהדרגה עד ל-80 איש (40 בכל מרכז רפואי). כל מתנדב יקבל זריקה (חיסון או פלצבו – דמה). לאחר כמה שעות השגחה ישוחרר לביתו להמשך מעקב של כשלושה שבועות. במהלכו יבחנו עורכי הניסוי האם הופיעו תופעות לוואי כלשהן ולהבדיל האם הופיעו נוגדנים לנגיף, המעידים על תגובה לנגיף הקורונה אצל המתנדבים שקיבלו את החיסון.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פאזה 2: בדיקות בטיחות רחבות על 960 מתנדבים בריאים בגילאי 18 ומעלה. הניסוי צפוי להתחיל במהלך חודש דצמבר. הוא יתקיים במקביל במספר מרכזים רפואיים ברחבי הארץ ונועד להשלים את בדיקות הבטיחות בחיסון, לדייק את המינונים הנכונים ולהמשיך ולבחון מדדים ליעילותו.

פאזה 3: ניסוי רחב היקף לבחינת יעילות החיסון בהשתתפות עד 30 אלף מתנדבים. הניסוי מתוכנן להתחיל בחודשים אפריל- מאי (בכפוף להצלחת שני השלבים הראשונים). מדובר בשלב האחרון, שלאחר סיומו המוצלח ניתן יהיה לאשר את החיסון ולחסן את כלל האוכלוסייה.

החיסון: נגיף קיים עליו הונדסו 'קוצים' של נגיף הקורונה

החיסון לקורונה שפיתח המכון למחקר ביולוגי מבוסס על נגיף קיים (VSV), שהוכן במכון כחלק מההיערכות למגפה לא ידועה, ועליו 'הונדסו' ספייקים (spikes) של נגיף הקורונה, שמאפשרים לחיסון להתחבר לתאים בגוף. מדובר בחיסון מודרני בחזית הטכנולוגיה העולמית, המספק הגנה במנת חיסון בודדת. החיסון נבחן בהצלחה במספר "מודלי חיה" המדמים מהלכים או מצבים אשר לא ניתן לבצעם בבני אדם. החיסון עורר תגובה חיסונית יעילה הן בחיות קטנות (עכברים, אוגרים וארנבות) והן בחיות גדולות (חזירים). החיסון הוכח כבטוח בבדיקות הרבות  ולפיכך מאפשרת מעבר לניסויים קליניים בבני אדם.