לפחות 3,025 מהגרים טבעו למוות בים התיכון מאז תחילת 2016. מדובר במספר שיא של קרבנות, גידול של 37% ממספר הקרבנות בתקופה המקבילה אשתקד. בהודעה שפרסם ארגון ההגירה הבין-לאומי (IOM) ביום שישי דווח כי 2,977 מהגרים מתו בטביעה  ב-2016. עוד באותו היום דווח בבוסטון גלוב על 22 גופות נוספות שנמשו מהים על ידי פטרול של ארגון רופאים ללא גבולות, יחד עם עוד כ-200 מהגרים שחולצו בחיים והועברו לסיציליה. למחרת (שבת) דווח בעיתון הניגרי ונגארד על 26 גופות של מהגרים שנתגלו לחופה של לוב, כ-60 ק"מ מערבית לטריפולי. בתוך כך דיווח ארגון ההגירה הבין-לאומי  כי 242,179 מהגרים צלחו את הדרך הימית הקשה והגיעו לאדמת אירופה

לפי נתוני הארגון, בכל שנת 2014 טבעו למוות בים התיכון 3,224 מהגרים, ובשנת 2,015 טבעו 3,695 מהגרים. לפי מחקר שפורסם בשבועון הצרפתי לה-מונד דיפלומטיק, אלה מתווספים לכ-23,000 מהגרים שטבעו למוות בין השנים 2000 – 2014. הנתונים מלמדים כי בשנתיים וחצי האחרונות טבעו למוות 9,944 מהגרים בים התיכון, לעומת 23,000 שטבעו ב-14 השנים הראשונות של המאה ה-21. לפיכך מדובר במספר כפול של קרבנות מדי שנה. אם נשווה נתונים אלה למספר הקרבנות בעשור האחרון של המאה ה-20, בו טבעו בממוצע 295 מהגרים מדי שנה, ניווכח כי מדובר במספר קרבנות הגדול פי 17.

מספר גורמים הובילו לעלייה במספר הקרבנות בשנים האחרונות, וספציפית השנה. ראשית, ההגירה מהמזרח התיכון ומאפריקה לאירופה הגיע לשיא חסר תקדים בשנה שעברה, במהלכה כמעט מיליון בני אדם עשו את הדרך המסוכנת לעבר היבשת הנכספת. רבים מבין אלה הגיעו ממדינות בהן סכסוכים מדממים ומעשי זוועות מתרחשים באופן יומיומי כגון סוריה, עיראק, אפגניסטאן, ניגריה, סודאן ולוב. במדינות אלה ישנם שטחים בשליטת דאע"ש  בהם מבצע הארגון פיגועים ומעשי טבח. אלא שדאע"ש אינו היחיד לעשות כך ופשעי מלחמה מאפיינים גם את אויביו. על כן המהגרים מוכנים לקחת סיכון גדול בעבור הסיכוי לזכות בחיים בטוחים באירופה.

גורם אחר, שהביא לריבוי הקרבנות השנה, הוא הנתיב בו בחרו המהגרים. דובר ארגון ההגירה הבינלאומי, ג׳ואל מילמן, אמר כי כמעט כל מקרי המוות השנה התרחשו בנתיב הימי המסוכן בין לוב לאיטליה. מילמן הוסיף כי "מאז חתימת הסכם גירוש הפליטים בין אנקרה לאיחוד האירופי, כמעט ופסקה לחלוטין התנועה על הנתיב הקצר והבטוח יותר בים האגאי, בין טורקיה ליוון". לפי הנתונים שפרסם ארגון ההגירה הבינלאומי ניתן להבחין כי 85% מבין הקרבנות טבעו שעה שניסו להגיע מצפון אפריקה לאיטליה בנתיב העובר במרכז הים התיכון, 13% נוספים טבעו שעה שניסו להגיע מטורקיה ליוון בנתיב המזרחי, והיתר טבעו שעה שניסו להגיע לספרד בנתיב המערבי.