יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, קרא היום (שני) למוסד לביטוח לאומי להפסיק העברת קצבה בכסף עבור טיפול בקשישים זכאי חוק הסיעוד, מחשש לקריסת ענף הטיפול הסיעודי ופיטורי עשרות אלפי עובדות מקצועיות.

מזה כשנתיים, מקבלי קצבת סיעוד יכולים לקבל חלק מהקצבה או את כולה בכסף במקום שירותי הסיעוד, כך שבני המשפחות שלהם יטפלו בהם ולא עובדים מקצועיים בעלי ניסיון והכשרה מקצועית.

"יש לחזק את עובדות הטיפול הסיעודי ואת ענף הטיפול הסיעודי", אמר בר-דוד, לקראת דיון שייערך מחר בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, "בשעה קשה זו שבה שרוי המשק הישראלי, עם מאות אלפי מפוטרים ועסקים שקורסים, יש לחזק את עובדות הטיפול הסיעודי ואת ענף הטיפול הסיעודי, ולא לפגוע בהם. לא ניתן לפגוע באוכלוסיית עובדות הטיפול הסיעודי, אשר עושות עבודתן במקצועיות ובמסירות".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אני קורא למוסד לביטוח לאומי לחזור בו מההחלטה להעביר ישירות את הקצבה למקבלי קצבת הסיעוד, על חשבון עובדות הטיפול הסיעודי, אשר עשרות אלפים מהן עלולות להישאר ללא פרנסה".

מחר (שלישי) צפוי להתקיים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, דיון שיזמו יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ, בשיתוף עם ח"כ טלי פלוסקוב, בנושא תנאי העסקתן של עובדות הטיפול הסיעודי. בדיון ישתתפו נציגי משרד העבודה והרווחה, המוסד לביטוח לאומי, ההסתדרות, שהינה האיגוד המקצועי שמייצג את עובדות הטיפול הסיעודי, וגורמים רלוונטיים נוספים.

בהסתדרות, אשר מייצגת כ-80 אלף עובדות ועובדי טיפול סיעודי בהליך של משא ומתן לקראת חתימה על הסכם קיבוצי ענפי, חוששים שהמשך והרחבת הליך הקצבה בכסף, יביאו לפיטוריהן של עשרות אלפי עובדות מקצועיות ולקריסת ענף הטיפול הסיעודי. זאת, תוך פגיעה בטיפול המקצועי של עשרות אלפי קשישים.

בהסתדרות מוסיפים כי ישנם קשישים שלא מקבלים טיפול ראוי ומקצועי, מכיוון שבן המשפחה אינו מוסמך לטפל בחולים סיעודיים.

יו"ר איגוד עובדי האבטחה, הניקיון והטיפול הסיעודי, יוסי ברבי, מסר: "עשרות אלפי עובדות עלולות לאבד את מקור פרנסתן ואלפי מטופלים לא יקבלו את הטיפול ההולם והמקצועי לו הם זכאים. המשמעות של המשך והרחבת הגמלה הכספית היא חיסול ענף הטיפול הסיעודי בארץ".