״סיוע מוניטרי לא יספיק להתמודדות עם משבר הקורונה״, מצהירה גיטה גופינאת, הכלכלנית הראשית של קרן המטבע הבנילאומית, ״תידרש תגובה פיסקלית עולמית כדי לצאת מהמיתון״.

בטור מיוחד לעיתון הכלכלי הבריטי ״פייננשל טיימס״ כותבת גופינאת שהתמיכה שנותנים הבנקים המרכזיים לא תספיק לבדה, וממשלות העולם יאלצו להגביר באופן משמעותי את התמיכה התקציבית בשביל להביא לצמיחת המשקים. ״תהליך הצמיחה בחזרה ממה שאני קוראת לו ״הסגר הגדול״ יהיה ארוך, ומדיניות פיסקלית חייבת לשחק בו תפקיד מרכזי.

״הצעדים בהם נקטו הבנקים המרכזיים היו הכרחיים לתמיכה בצרכי הנזילות של עסקים ומשקי בית, וכדי לשמור על מקומות העבודה. עם זאת, יש גבול ליכולתה של מדיניות מסוג זה לעודד ביקושים. עסקים פגיעים אבל ברי קיימא זקוקים לסיוע, דבר שמדיניות פיסקלית יכולה לעשות באפקטיביות גדולה בהרבה״.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

גופינאת קראה לממשלות לנצל את הריביות האפסיות כדי להגדיל את היקף ההלוואות הממשלתיות במטרה לממן הוצאות. מאז חודש מרץ, קרן המטבע קוראת לממשלות העולם להגדיל את היקף ההוצאה באופן משמעותי ומנכ"לית הקרן, קריסטלינה גאורגייבה, אמרה לפני כשבועיים שאין לחשוש מחציית רף 100% יחס חוב-תוצר.

״ממשלות יכולות לתמוך באופן אקטיבי בביקושים על ידי הוצאה תקציבית, ובהשקעות בקנה מידה גדול בתשתיות בריאות, תשתיות דיגיטליות ותשתיות אנרגיה ירוקה״, כותבת גופינאת, ״הוצאות מהסוג הזה מייצרות מקומות עבודה, מעודדות השקעה פרטית ומניחות את התשתית להתאוששות חזקה וירוקה יותר״.

״מדובר במשבר של פעם בחיים. מקבלי ההחלטות הגיבו באופן נחרץ, ומנעו משבר עמוק עוד יותר. מדיניות מוניטרית הייתה ותישאר קריטית להתמודדות עם המשבר, אבל במצב של מלכודת נזילות, הגיע הזמן למאמץ תקציבי עולמי משותף שיחזיר את הכלכלה עולמית לצמיחה״.