קרבות פרצו לפנות בוקר (רביעי) במדינת המחוז תיגראי שבצפון אתיופיה, לאחר שראש הממשלה אביי אחמד הורה לצבא הפדרלי להגיב למתקפה על בסיס צבאי של אנשי מפלגת השלטון במדינת המחוז. דיפלומטים ומומחים מזהירים מזה שבועות כי המתיחות בין הממשלה הפדרלית באדיס-אבבה, לבין 'החזית העממית לשחרור תיגראי' (TPLF), עשויה להתדרדר למלחמת אזרחים. מוקדם יותר היום האשים אביי את ה-TPLF בהתקפה וביזה של מחנה צבאי.

"כוחות המגן שלנו נצטוו לבצע את משימתם להצלת המדינה", אמר אביי, שזכה בשנה שעברה בפרס נובל לשלום. "הנקודה האחרונה של הקו האדום שלנו נחצתה. אנחנו נשתמש בכוח כצעד האחרון להצלת האומה והמדינה".

אביי פנה לאומה האתיופית בנאום טלוויזיוני, ודיווח כי מספר חיילים נהרגו בקרבות בשתי הערים הגדולות בתיגראי: מקלה ודאנשה. הממשלה האתיופית הכריזה על מצב חירום לפרק זמן של שישה חודשים במדינת המחוז תיגראי ששטחה כ-50,000 קמ"ר (פי 2.5 מישראל) ומתגוררים בה כ-5 מיליון בני אדם.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"המלחמה הזו היא האפשרות הגרועה ביותר אליה יכלה אתיופיה להגיע", אמר ויליאם דייוויסון, פרשן של קרן אפריקה בארגון קרייסיס גרופ. "בהתחשב בעצמתה הביטחונית האיתנה של תיגראי, המלחמה הזו עשויה להמשך זמן רב ולגבות קרבנות רבים. זה עלול לקרוע לגזרים את אתיופיה, שגם ככה סובלת ממתיחות פנימית בגזרות שונות, וזה עשוי להשפיע על כל קרן אפריקה".

מפלגת ה-TPLF שלטה באתיופיה במשך עשורים עד שאביי נבחר לעמוד בראש המדינה ב-2018, והוביל לרפורמות פוליטיות מרחיקות לכת. הרפורמות הציפו לפני השטח מתיחויות ישנות על רקע אתני. התיגרים מהווים כ-5% מאוכלוסיית אתיופיה בה חיים 110 מיליון בני אדם המחולקים ליותר מ-70 קבוצות אתניות. מדינת המחוז תיגראי היא בין האזורים העשירים והמשפיעים ביותר באתיופיה.

שלשום דווח כי בטבח שנערך במערב אתיופיה נרצחו 54 בני אדם. הטבח בוצע על-ידי לוחמים המזוהים עם "צבא השחרור של האורומו" (OLA) ועל-פי דיווחים של אמנסטי-אינטרנשיונל מרבית הקרבנות הן נשים וילדים. הטבח התבצע בכפר בשם גאווה-קאנקה, שנמצא באזור וולגה בו פועלות כ-60 מיליציות שונות.