נתן זך, משורר פורץ דרך, חתן פרס ישראל, מהיוצרים החשובים והמשפיעים בעולם התרבות הישראלי, הלך היום (שישי) לעולמו. בשנותיו האחרונות סבל ממחלת האלצהיימר, ומצבו הבריאותי התדרדר.

זך נולד בדצמבר 1930, בברלין, לשם הארי זייטלבך ועלה לארץ עם הוריו בגיל חמש, עוד לפני מלחמת העולם השנייה. הוא למד בחיפה ובתל אביב. לאחר מכן התגייס לצבא ולחם במלחמת העצמאות.

זך כתב גם פרוזה ופעל כעורך ומתרגם. בין תרגומיו הידועים "מעגל הגיר הקווקזי" של ברטודל ברכט. הוא טיפח קריירה אקדמאית ארוכה ושימש פרופסור אמריטוס לספרות באוניברסיטת חיפה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כאחד מן היוצרים החשובים של דור תש"ח, היה חלק מחבורה של אנשי רוח שעיצבו את דמותה של התרבות העברית עם קום המדינה. זך נחשב לפורץ דרך וכאחד ממעצביה הבולטים של השירה העברית החדשה. הוא זכה בין היתר בפרס ישראל לשנת 1995, פרס ביאליק לספרות לשנת 1982 ופרס אקו"ם למפעל חיים בזמר העברי לשנת תשס"ג.

צביקה ניר, יו"ר אגודת הסופרים, ספד לו: "הלך מאתנו אחד מענקי השירה העברית לדורותיה, אשר הטביע חותם בל יימחה על השירה העברית וסלל בה דרכים חדשות ומפתיעות שרישומן משפיע עד היום. נתן זך היה גם מהפכן של שירה, יוצר שקרא תיגר, נון-קונפורמיסט, איש רוח, מורה ומרצה חתן פרס ישראל שלא היסס להביע דעותיו גם אם היו שנויות במחלוקת. התרבות העברית-הישראלית איבדה מנהיג ומצפן. חסרונו מורגש זה זמן מאז פרישתו. יהי זכרו ברוך"​.

שר התרבות והספורט חילי טרופר: "צר לי על לכתו של נתן זך, מהמשוררים החשובים שידעה ישראל והשפעתו העצומה על התרבות הישראלית והזמר העברי תישמר לדורות. אני שולח תנחומים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".