המשטרה בבלארוס עצרה בשישי האחרון 42 פעילי איגודים מקצועיים. המעצרים הם חלק מהדיכוי המשטרתי שמופעל על ידי הנשיא, אלכסנדר לוקשנקו, בעקבות מחאות וטענות לזיופים בבחירות שנערכו באוגוסט האחרון. בין העצורים היו כמה מראשי האיגודים המקצועיים במדינה, ששוחררו רק כמה ימים קודם לכן.

מפגש פעילי איגודים במוזיאון בבלארוס, שבסופו נעצרו 42 מהם על ידי המשטרה (צילום מתוך אתר לייבורסטארט)

הקבוצה נעצרה באמצע ביקור במוזיאון בעיר קוסבה שבמחוז איבצביצ'י, המנציח את תדיאוש קושצ'יושקו – לוחם פולני שנאבק לחירות פולין וארצות הברית, ומסמל מאבק לשחרור ולעצמאות. עם צאתם מהמוזיאון הבחינו בהם השוטרים כשהם נושאים דגלי לבן-אדום-לבן, הדגל הישן של בלארוס, שמשמש היום את תומכי האופוזיציה במחאה כנגד השלטון. העצורים מוחזקים בחצר תחנת משטרת איבצביצ'י, ובמשטרה הודיעו שחלקם יוחזקו עד המשפט.

בין המשתתפים היו עובדים ממפעל התעשייה הכימית בבעלות המדינה, JSC Belaruskali, שעובדיו יצאו במחאה על זיוף הבחירות וקיימו שביתה. המפעל הוא הגדול בעולם לייצור אשלגן, ואחראי על 20% מכלל האספקה הגלובאלית. באמצע אוגוסט, החלו עובדי המפעל בשביתה לאור טענות כי נצחונו של הנשיא לוקשנקו בבחירות הושג באמצעות זיופים. בעקבות השביתה, עשרות עובדים וחברי ועדים נשפטו, נעצרו, קיבלו איומים, נקנסו ונשללו מהם זכויות והטבות בעבודה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בעקבות המעצרים החל קמפיין מחאה בינלאומי כנגד ממשלת בלארוס, שהצליח להביא לשחרורם של ארבעה ראשי האיגודים המובילים שם ולשחרור העצורים ממפעל האשלגן. אך גל המעצרים בשישי האחרון הבהיר שהמשטר לא שינה את דרכיו. חלק מהעצורים בו שוחררו ימים ספורים קודם לכן ממעצר.

קמפיין בינלאומי נוסף נפתח בפלטפורמת לייבור סטארט לשחרור העובדים פעילי האיגוד המקצועי. בקמפיין מבקשים לשלוח מייל תמיכה בעובדים וקריאה לשחרורם מהמשטרה הארצית והמקומית.