שר האוצר החליט להאריך את הפטור ממכס על ייבוא חמאה לשנתיים נוספות. שרי החקלאות והכלכלה יצאו נגד המהלך. הרפתנים שניהלו משא ומתן על הסכם 'מרוכך' שיכלול מכסת יבוא מוגבלת, התאכזבו לשמוע על ההחלטה החד צדדית.

השר כ"ץ הודיע על ההחלטה בציוץ בטוויטר ונימק אותה בכך ש"היבוא ימנע מצבי מחסור שהתרחשו בעבר, ויאפשר תחרות בענף החלב, באמצעות הגדלת מגוון האפשרויות העומדות בפני הצרכן והורדת יוקר המחייה".

בהתאחדות מגדלי הבקר הגיבו להחלטה של כ"ץ: "מצער מאד שבשעה שאנו מנהלים משא ומתן על עתידו של משק החלב, פועלים פקידי האוצר כגנבים בלילה כדי לפתוח את שוק החמאה לייבוא פרוע". לטענתם, "בהוצאת מחירי החמאה מפיקוח, פוגע משרד האוצר בשכבות החלשות לטובת קומץ יבואנים הצפויים לעשות הון על חשבון הציבור. שכן, משמעות ההחלטה היא המשך עליית מחירי החמאה שהשנה כבר עלו בעשרות אחוזים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הפטור ממכס ללא הגבלת מכסה שחל היום, ניתן לראשונה על ידי שר האוצר כחלון כתקנה זמנית בפברואר השנה. במאי האריך שר האוצר כ"ץ את הפטור, ועתה הודיע כי בכוונתו להאריך את הפטור הגורף ממכס על חמאה למשך שנתיים נוספות.

החמאה נשארה אחד המוצרים הבודדים שמחירם מפוקח. מחיר 100 גרם חמאה לצריכה ביתית עומד על 3.94 שקלים. בדיקת מחירים ברשתות השיווק השונות מגלה כי על אף שיבואני החמאה לא נדרשים לעמוד במחיר המפוקח, ועל אף שאין על החמאה המיובאת מכס, מחירה לא יורד מתחת למחיר החמאה המפוקחת ולעיתים הוא עולה עליו בעשרות אחוזים.

גם בממשלה היו מי שהתאכזבו מהודעתו של השר כ"ץ. שר הכלכלה עמיר פרץ צייץ בטוויטר: "זו העת לשמור על התעשייה המקומית ולמנוע עליית מחירים. החלטת שר האוצר לאשר ייבוא חמאה גורף, ללא פיקוח מחיר מוסכם ואחיד, תגרום בהכרח לפגיעה בתעשייה המקומית ולעליית מחירי החמאה בישראל. מדיניות זו אינה נכונה בשגרה וודאי לא בעת חירום כלכלית לאומית".

גם שר החקלאות, אלון שוסטר, לא אהב את ההחלטה ואמר: "מדובר בהחלטה חסרת אחריות ופופוליסטית, שאינה נשענת על ידע מקצועי ואינה מבוססת על הנתונים כפי שאנו מכירים אותם, וכפי שהצגנו למשרד האוצר".

עוד אמר שוסטר עמדתנו היא חד משמעית בעד ייבוא חכם ומידתי, וחד משמעית נגד ייבוא טיפש וטוטאלי. אני ממליץ לשר ישראל כץ להימנע מצעדים פופוליסטים שאינם משרתים את אזרחי ישראל, ולקיים דיון מקצועי וענייני בין אנשי משרדי לאנשי משרד האוצר כדי להגיע להחלטות ראויות שישרתו הן את ענף החלב והן את צרכני החמאה במדינת ישראל".