רק 920 מועמדים מתוך 10,391 בקשות נמצאו עד כה מתאימים לעלייה לפי החלטת  הממשלה מתחילת אוקטובר השנה להלאעת שארית יהודי אתיופיה. הסוכנות היהודית החלה בהליך מול ממשלת אתיופיה, לאפשר את הגעתם ארצה של 260 מועמדים לעלייה.

הנתונים נחשפו בדיון שנערך אתמול (חמישי) בוועדת העלייה והקליטה, לקראת מימוש ההחלטה אשר קובעת להעלות 2,000 מתוך אלפי הממתינים לעלייה במחנות בגונדר ובאדיס אבבה אשר באתיופיה.

הוועדה עוקבת אחר ההכנות לקראת גל העלייה הצפוי, שעל פי החלטת הממשלה אמור להסתיים עד סוף 2020, אך נראה כי ימשך לתוך 2021. בעבר הביעה רשות האוכלוסין וההגירה קושי עם לוח הזמנים הצפוף, נוכח הקשיים שמערימה מגפת הקורונה. בדיון נמסר כי נציגים של רשות האוכלוסין נוכחים בגונדר ומקדמים את ההליכים במקום.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

סורפל עלמו (במרכז), אחותו אמלוורק (למטה משמאל), אחותו ימסרץ (מימין). צולם ב-2013 בשדה התעופה באזזו, בביקור הראשון של עלמו באתיופיה מאז שעלה לארץ (צילום: אלבום פרטי)

לצד ההתקדמות, אותה ציין גם יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד), ניכר שהמידע מגיע בצורה בעייתית למשפחות בארץ ולממתינים במחנות. סורפל עלמו, שאחיותיו ממתינות כבר 14 שנים לאישור עלייה לישראל, הגיש לפני שלושה שבועות בקשה באתר רשות האוכלוסין, אך עדיין לא קיבל אישור או דחייה.

"דיברתי איתן השבוע, בגלל מלחמת האחים שיש באתיופיה, וגם מבחינת המחייה, חסר אוכל. חבל לי שממשלת ישראל מתנערת מאחריות במקום לממש את החלטה 716 שהתקבלה עוד ב-2015", אומר עלמו. כמו שסורפל חושש לאחיותיו אמלוורק, ימסרץ ונתנאל המתגוררות בכפר לא רחוק מגונדר, כך רבים ורבות מבני העדה האתיופית אשר להם קרובים הממתינים לעלייה.

ח"כ מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן) דרשה לדעת כיצד נבחרו אותם 2,000 מתוך ה-7,000 השוהים במחנות. עוד ביקשה להוסיף גם מענה טלפוני בנוסף לכתובת הדואר הייעודית. ח"כ גדי יברקן (הליכוד) קרא לפרסם את הפרטים בדגש על אמצעי התקשורת באמהרית.

בדיון אמר שי פלבר, מנהל היחידה לעלייה וקליטה בסוכנות היהודית, כי הסוכנות פועלת למצוא עוד מרכזי קליטה אליהם ניתן יהיה לקלוט את 2,000 העולים, וכי כבר 1,200 מיטות כבר נמצאו. בנוסף, הבטיח פלבר כי 920 הממתינים לעלייה, אשר אושר עד כה, יגיעו לישראל עד סוף 2020, תחילת 2021.