ג'ונתן פולארד, איש מודיעין הצי האמריקאי לשעבר שריצה תקופת מאסר בת שלושים שנה בכלא על ריגול לטובת ישראל, סיים אתמול (שישי) את תקופת השחרור על תנאי שלו. כך מסר משרד המשפטים האמריקאי, לאחר חמש שנים בהן נאסר עליו לצאת מתחומי ניו-יורק מאז שחרורו מהכלא.

ההודעה תאפשר לפולארד לממש את שאיפתו ארוכת השנים להגיע לישראל, לפי סנגוריו.

עורך דינו של פולארד, אליוט לאואר, אמר בהצהרה שפרסם כי תנאי השחרור על תנאי של פולארד בחמש השנים האחרונות כללו עוצר ואזיק אלקטרוני שניטר את מיקומו, בנוסף להגבלות בנוגע למקומות בהם הורשה לעבוד.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אנחנו שמחים ואסירי תודה שמרשנו השתחרר סוף סוף ממגבלות רבות כל כך, והוא כעת אדם חופשי מכל הבחינות. אנו מצפים לראות אותו בישראל", אמר לאואר.

פולארד, שנעצר ב-1985 לאחר שניסה לקבל מקלט בשגרירות ישראל בוושינגטון, שוחרר מהכלא על תנאי לפני חמש שנים. עורכי דינו אמרו בזמן השחרור שהוא יידרש להישאר בארצות הברית למשך חמש שנים וקראו לנשיא דאז ברק אובמה להעניק לו חנינה ולאפשר לו לעבור לישראל באופן מידי.

הבית הלבן דחה את הפניה, תוך ציון שפולארד ביצע "פשעים חמורים ביותר" וכי לנשיא "אין כל כוונה לשנות את תנאי שחרורו של מר פולארד".

בהצהרה שנמסרה אתמול מטעם ועדת השחרורים האמריקאית נמסר שתנאי השחרור על תנאי של ג'ונתן פולארד הוסרו לאחר חמש שנים, לאחר ש"לא נמצאו כל ראיות מהן ניתן להסיק שסביר כי הוא יפר את החוק".

לאואר אמר שהצוות המשפטי של פולארד עדכן את מחלקת המשפטים האמריקאית בנוגע ל"התנהגות למופת" שלו כאסיר ובתקופת השחרור על תנאי, וכי ניתן להניח בביטחון שפולארד לא יסתבך שוב לאחר הסרת המגבלות.

"זה משהו שקיווינו לו במשך הרבה מאוד שנים", אמר עורך דינו של פולארד לשעבר, אלן דרשוביץ. "זה היה צריך לקרות מזמן ואני שמח בשביל ג'ונתן על כך שהוא יכול כעת לעבור לישראל כפי שרצה".

פולארד ככל הנראה לא יגיע ארצה בשבועות הקרובים, כיוון שאשתו אסתר המתמודדת עם מחלת הסרטן  צפויה לעבור בארצות הברית סבב נוסף של טיפולי כימותרפיה.