לקראת יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים השיקה הבוקר (ראשון) נעמת את קמפיין "שומר/ת אחותי", הקורא לנשים לדווח על חשד לאלימות נגד מישהי בסביבתן. במסגרת הקמפיין שורה של מובילות דעה פירסמו סרטונים בפייסבוק ובאינסטגרם.

"בואו לא נשאיר לבד מאות אלפי נשים בישראל – אם אתם חושדים שמשהי בסביבתכם סובלת מאלימות פנו מיד לקווי החירום" אמרה יו"ר הארגון חגית פאר. "המסר שמבקשים בנעמת להעביר לצופים בסרטונים הוא אחד – אם נתקלתם בסיטואציה דומה, אל תמתינו, אל תתביישו ואל תתלבטו – התקשרו לקו החירום".

בסרטונים נראות הידועניות כאשר הן נתקלות בסיטואציות בהן נשים חוות אלימות ממגוון סוגים – מילולית, נפשית, פיזית, כלכלית ועוד. הסרטונים נוגעים בשלל סוגיות הקשורות באופן ישיר לסממנים הניתנים לזיהוי ושמעידים על חשש אמיתי לביטחונן הפיזי והנפשי של הנשים. בסיום כל סרטון נראית הידוענית כאשר היא מתחבטת מה עליה לעשות כעת וכל סרטון נסגר עם הפניה לקו החם של נעמת (9201*).

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בקמפיין משתתפות: מורן אטיאס; דין מירושניקוב; שירי מימון; דנה פרידר; עדן סבן; יעל בר זוהר; מגי אזרזר; ליטל שוורץ; סנדרה שדה; רועי אסף; לואי נופי; סמאר קופטי. את הסרטונים ביים וכתב שגב גרשון.

בנעמת מסבירות כי לקראת יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, אשר יחול ב 25 בנובמבר, ובצל העלייה הדרמטית בפניות לקווי החירום לדיווח על גילויי אלימות מאז פרוץ משבר הקורונה, הוחלט לצאת בקמפיין שמעודד את הציבור הישראלי לפנות לקו החם של נעמת בכל מקרה בו גבר או אישה נתקלים בחשש או ספק לגבי ביטחונן של נשים.

עוד מסבירים בארגון כי רצח ואונס הם הביטוי הקיצון של יחסי הכוח המגדריים שבאים לידי ביטוי יומיומי בהדרה, החפצה, השתקה, הטרדות מיניות, סקסיזם, השפלה, הקטנה של נשים ואלימות כלכלית.  לכן, הוחלט בנעמת לצאת בשורה ארוכה של סרטונים בכיכובן של מובילות דעה, אשר יגרמו לצופים לעשות מעשה ולפנות לקו המאויש 24/7 בצוות מומחיות שיידע להעניק הכוונה נכונה.

יו"ר נעמת, חגית פאר: "אנו עדים לעלייה של מאות אחוזים בפניות לקווי החירום של הארגונים השונים לדיווח אל אלימות במשפחה. הרוב המוחלט של הפניות נוגע לאלימות כלפי נשים, כאשר לעיתים האלימות מופנית גם כלפי ילדים. הלחצים הנפשיים והכלכליים שהביאה עמה הקורונה הפכו את חייהן של מאות אלפי נשים בישראל לסיוט מתמשך, נשים שחלקן סבל מאלימות עוד לפני הקורונה ושכעת בתיהן הפכו לבתי כלא של ממש, קל וחומר בתקופות הסגר.

"המסר שלנו לציבור הישראלי הוא לא להשאיר לבד את אותן נשים – אם נתקלתם בסיטואציה שמטרידה את מנוחתכם ואם ישנו ספק כלשהו – הרי שאין ספק. פנו לקו החם של נעמת 9201*. אל תקבלו החלטות לבד – לעיתים עצות שתעניקו מתוך כוונה טובה לאותן נשים הן לא הדבר שבאמת נכון להן ולביטחונן – זהו בדיוק התפקיד של אנשי ונשות המקצוע". ​