הממשלה אישרה היום (ראשון) הסרת חסמים לקבלת רשיון לעסוק ברפואה מרופאים ואנשי צוות רפואי שעלו לארץ. בעקבות ההצעה של שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה (חוסן לישראל), מאות רופאים, ועוד עשרות אחיות ובעלי מקצועות רפואיים שעלו לארץ בשנים האחרונות ייקלטו במהירות רבה יותר במערכת הבריאות הציבורית, ויגדילו את מצבת כוח האדם בבתי החולים ובקופות החולים, המתמודדים עם מצוקת כח אדם בעקבות משבר הקורונה.

לפי ההחלטה, רופאים בעלי ניסיון של חמש שנים יקבלו פטור מבחינה קלינית, אחיות בעלות ניסיון יוכלו להיבחן באופן קליני במקום עיוני כדרך להקלה על קשיי השפה, יוכרו קורסים שנלמדו באופן מקוון; ויתבצעו קורסי השלמה לתואר ראשון בקלינאות תקשורת.
לצד זאת, יוקמו ועדות מקצועיות לבחינת פטורים נוספים לרופאים, רופאי שיניים, והכרה בתקנים בינלאומיים.

פנינה תמנו-שטה, שרת העליה והקליטה (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

הקושי של עולים בקבלת רשיונות לעסוק במקצועות הרפואה מלווה את מערכת הבריאות מאז תחילת העלייה מברית המועצות בשנות התשעים, ובשנים האחרונות עומד במוקד מאבק של ארגוני עולים מצרפת. הפער נובע בין היתר מדרישות אקדמיות ומקצועיות שונות בישראל ובאירופה, והיווה חסם מעולים רבים להיכנס למערכת הבריאות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שרת העלייה והקליטה, ח"כ פנינה תמנו שטה אמרה עם אישור ההחלטה: "בעשור האחרון עלו לישראל כ-10 אלף עולים חדשים בעלי הכשרות במקצועות הרפואה והפרא-רפואה, ובכל שנה נקלטים במערכת הבריאות למעלה מ-300 רופאים עולים. אני שמחה שהממשלה אישרה את ההחלטה שיזמתי יחד עם ראש הממשלה ושר הבריאות, שכן היא תתרום רבות למאות עולים חדשים שכבר הגיעו לישראל, תעודד ותזרז את עלייתם של אלפים נוספים, ותסייע למערכת הבריאות הציבורית בהתמודדותה עם מגפת הקורונה."