נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן מתכנן למנות את נגידת הפדרל ריזרב לשעבר ג'נט יילן לתפקיד שרת אוצר, כך לפי דיווח שפורסם היום (שני) בעיתון הכלכלי הוול סטריט ג'ורנל. אם תאושר על-ידי הסנאט יילן תהפוך לאישה הראשונה בתפקיד.

החלטתו של ביידן תציב את הכלכלנית בת ה-74 בפני משימה גדולה: הובלת תכנית ההתאוששות של ארצות הברית ממשבר הקורונה. מינויה של יילן נחשב מקובל יחסית על כל הצדדים, אך עלול לאכזב את האגף הפרוגרסיבי במפלגה, שקיווה למינויה של אליזיבת וורן או מועמד אחר בעל עמדות סוציאל דמוקרטיות מובהקות יותר.

אם תמונה, תצטרך הנגידה לשעבר להוביל את תכנית ההבראה במצב פוליטי סבוך: השליטה בסנאט תוכרע בבחירות המיוחדות שיערכו בג'ורג'יה בינואר. אם המועמדים הדמוקרטים יפסידו, תצטרך הנגידה את הסכמת המפלגה הרפובליקנית כדי להוביל צעדים משמעותיים.  נכון לעכשיו תכנית התמריצים השנייה תקועה בגלל מחלוקת בין ראש בית הנבחרים הדמוקרטית ננסי פלוסי לבין הסנאט, שמסרב לאשר תכנית תמריצים גדולה מטריליון דולר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יילן הייתה האישה הראשונה שכיהנה כנגידת הבנק המרכזי האמריקני, והחזיקה בתפקיד בין השנים 2014 ל-2018. אם תמונה, תהפוך לאדם הראשון שכיהן כשר אוצר, יו"ר הפד וראש המועצה הכלכלית המייעצת של הבית הלבן. לאורך רוב כהונתה כנגידה החזיקה במדיניות העלאת ריבית זהירה, והתבטאה בעד הצורך להגביר את פעילות הממשלה כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי.

לאחרונה התבטאה בעד השקעה של תקציבים גדולים כדי להתמודד עם המשבר. "יש כמות גדולה של סבל בחוץ", אמרה בראיון בסוף ספטמבר, "הכלכלה צריכה השקעה".