הממשל הפדרלי בארה"ב הכיר אתמול (שני) בנשיא הנבחר ג'ו ביידן כמי ש"ככל הנראה ניצח" בבחירות שנערכו ב-3 בנובמבר והחל באופן רשמי את הליך העברת השלטון לאחר שהנשיא היוצא טראמפ העביר שלושה שבועות בבחינת הגבולות של הדמוקרטיה האמריקנית. טראמפ ניאות למהלך הכי קרוב להכרה בהפסד לאחר שהפסיד בעוד שורה של מאבקים משפטיים במה שנראה כמסע חסר תוחלת לנסות להפוך את תוצאות הבחירות עם טענות חסרות ביסוס על זיופים ורמאות.

טראמפ עדיין מסרב להיכנע ונשבע להמשיך להיאבק גם לאחר שראש מנהל השירותים הכלליים, אמילי מרפי, נתנה אור ירוק לביידן לבצע תיאומים עם סוכנויות פדרליות לקראת השבעתו ב-20 בינואר – אולם הוא צייץ כי הנחה את צוותו לשתף פעולה עם חילופי השלטון.

מרפי, העומדת בראש הסוכנות שתפקידה לתמוך בפעילות יתר הסוכנויות הפדרליות, נימקה את החלטתה כשאמרה כי ישנן "התפתחויות אחרונות הכוללות אתגרים משפטיים ואשרור של תוצאות הבחירות", זאת לאחר שאתמול מדינת מישיגן אישרה סופית את נצחונו של ביידן ושופט פדרלי בפנסילבניה דחה בשבת תביעה של אנשי טראמפ שביקשו למנוע שם הכרזה דומה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עוד זרז להכרזה היה מספרם ההולך וגובר של בכירים רפובליקנים שהכירו בנצחונו של ביידן לאחר שהשלימו במשך שלושת השבועות האחרונים עם האשמותיו חסרות הביסוס של טראמפ.

יוהאנס אייברהם, המנהל בפועל מטעם ביידן של מהלך העברת השלטון, אמר כי החלטתה של מרפי היא "צעד נדרש בדרך להתמודדות עם האתגרים הניצבים בפני האומה, כולל השתלטות על המגיפה וחילוץ הכלכלה".

מרפי, בעצמה מינוי של טראמפ, ספגה ביקורת רבה על שעיכבה עד עכשיו את שיתוף הפעולה עם ביידן וצוותו ובכך מנעה מהם גישה למשאבים ולמידע חיוני עבור מהלך העברת השלטון בצורה יעילה ואחראית. היא התעקשה שפעלה על דעת עצמה ובמכתב לביידן כתבה "דע בבקשה כי הגעתי להחלטתי באופן עצמאי על סמך החוק והעובדות הידועות וכי לא הונחיתי על-ידי איש, מאף זרוע ממשלתית, כולל הבית הלבן, לגבי מניעת החלטתי או תזמונה בסופו של דבר".